Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal

Tábori Alexandra

E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Vendégbefektetői tartózkodási engedély

TÁJÉKOZTATÓ

 

Vendégbefektetői tartózkodási engedély

 

 

1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat vendégbefektetői tartózkodási engedélyt?

 

Vendégbefektetői tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, akinek beutazásához és tartózkodásához magyarországi befektetéseire tekintettel nemzetgazdasági érdek fűződik.

 

Nemzetgazdasági érdeknek kell tekinteni az alábbi befektetések megvalósítását:

 

a)a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartásba vett ingatlanalap által kibocsátott, legalább 250 000 euró összegű befektetési jegy megszerzése,

 

b)legalább 500 000 euró összegnek megfelelő értékű, természetben Magyarország földrajzi területén található, az ingatlan-nyilvántartásban helyrajzi szám szerint nyilvántartott per-, teher- és igénymentes lakóingatlanban tulajdoni illetőség megszerzése (hatályos: 2025.01.01-től!), vagy

 

c)legalább 1 000 000 euró értékben, oktatási, tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatása céljából pénzbeli adomány nyújtása valamely közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény részére.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

  • ·az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint
  • ·a hontalan személy.

 

2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

A tartózkodási engedély kiadását kizárólag belföldön kérelmezheti.

 

A kérelem benyújtásának feltétele, hogy vendégbefektetői vízum birtokában, vagy – ha Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be  Magyarországra – vízummentesen jogszerűen tartózkodjon Magyarországon.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy amennyiben tartózkodási engedéllyel rendelkezik Magyarországon, és állampolgárságánál fogva nem utazhatna be vízummentesen Magyarországra, akkor nincs lehetősége vendégbefektetői tartózkodási engedélyt kérelmezni. Ebben az esetben először vendégbefektetői vízumot kell igényelnie külföldön, mellyel kapcsolatban itt  tájékozódhat.

 

A kérelmet a vendégbefektetői vízummal történő beutazását, vagy vízummentesség esetén a Magyarország területére történő első jogszerű belépését követő 93 napon belül kell kérelmezni.

Amennyiben Ön tartózkodási engedéllyel rendelkezik Magyarországon, és állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhatna be Magyarországra, a kérelmet a jogszerű tartózkodás ideje alatt bármikor benyújthatja.

 

 

A kérelmet az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat.

 

Figyelem! Amennyiben az Ön szálláshelye Budapesten vagy Pest vármegyében található, javasoljuk, hogy a Központi Regionális Igazgatóságon terjessze elő a kérelmét, kizárólag előzetes időpontfoglalást követően, melyet ide  kattintva érhet el. Vidéki szálláshellyel rendelkező kérelmezők esetében is javasoljuk az előzetes időpontfoglalást.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

Felhívjuk figyelmét továbbá, hogy a Magyarország területére történő belépést követő 3 hónapon belül igazolnia kell az Enter Hungary felületen, hogy a vállalt befektetést teljesítette, mely bejelentésnek a tartózkodási engedély iránti kérelem előterjesztését megelőzően meg kell történnie. A befektetés teljesítésének igazolását az OIF vizsgálja.

 

Tájékoztatjuk, hogy az elektronikus kérelembenyújtás esetén is szükséges a személyes megjelenés a kérelem véglegesítése és az arcképmás, illetve ujjnyomat levétele érdekében!

 

II.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

A vendégbefektetői tartózkodási engedély meghosszabbítását kizárólag Magyarországon kérelmezheti, az Enter Hungary felületen, melyet ide  kattintva érhet el.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély kizárólag akkor hosszabbítható meg, ha rendelkezik érvényes tartózkodási engedéllyel a kérelem benyújtásakor.

 

Felhívjuk a figyelmet továbbá, hogy a tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet legkésőbb a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőző 30 nappal kell benyújtani.

 

3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide  kattintva érhető el. Word formátum itt és itt található.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide  kattintva érheti el.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide  kattintva tekintheti meg.

 

5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A tartózkodási engedély iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

Az alábbi befektetések egyikéről szóló igazolást mellékelni szükséges:

 

a)a Magyar Nemzeti Bank által nyilvántartásba vett ingatlanalap-kezelő vagy a befektetési jegy forgalmazójának igazolása a 250 000 euró összegű, az Ön nevére kiállított befektetési jegy megvásárlásáról;

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ebben az esetben legalább 5 évig olyan ingatlanalap által kibocsátott befektetési jeggyel kell rendelkeznie, amelynek nettó eszközértéke legalább 40%-át Magyarországon megvalósuló, lakás funkciójú ingatlanba történő befektetések teszik ki, és az ingatlan-alapkezelője a védelmi és biztonsági célú beszerzésekről szóló 2016. évi XXX. törvény szerinti minősített piaci szereplők jegyzéken szerepel.

Kizárólag olyan ingatlan-alapkezelő járhat el, amely a kollektív befektetési formákról és kezelőikről, valamint egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2014. évi XVI. törvény (a továbbiakban: Kbftv.) szerinti alternatív befektetési alapkezelőnek minősül (ABAK), és amely olyan alternatív befektetési alapot (a továbbiakban: ABA) jogosult kezelni, amelyben a kezelt eszközök értéke

a) meghaladja összesen a 100 millió euró küszöbértéket (beleértve a tőkeáttétel útján létrejött eszközöket is), vagy

b) meghaladja összesen az 500 millió euró küszöbértéket, amennyiben az ABA portfóliói olyan ABA-kból állnak, amelyek nem tőkeáttétellel finanszírozottak, és amelyek esetében az egyes ABA-kba történő eredeti befektetés időpontját követő öt éven belül nem gyakorolhatók visszaváltási jogok.

A fentieken túl olyan alapkezelő is eljárhat, amely a Kbftv. szerinti befektetési alapkezelőnek minősülve olyan ingatlanalapot is kezel, amelyben a kezelt eszközök értéke összesen meghaladja a 600 millió euró küszöbértéket.

Felhívjuk figyelmét, hogy az idegenrendészeti hatóság számára szükséges bemutatnia az értékpapírszámla-vezető által kiállított azon dokumentumot, mely hitelt érdemlően igazolja, hogy

a) a vendégbefektető megbízása alapján legalább 5 évre zárolt értékpapír-alszámlán elhelyezte a  Tv. 22.  § (9) bekezdése szerinti befektetési jegyeket és

b) az értékpapírszámla-vezetőjét felmentette a zárolás céljával kapcsolatos eljárás tekintetében az értékpapír-titoktartási kötelezettség alól.

 

b)legalább 500 000 euró összegnek megfelelő értékű, természetben Magyarország földrajzi területén található, az ingatlan-nyilvántartásban helyrajzi szám szerint nyilvántartott per-, teher- és igénymentes lakóingatlanra vonatkozó ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződés (hatályos: 2025.01.01-től!);

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ebben az esetben a lakóingatlan tulajdonjogának megszerzésével egyidejűleg a lakóingatlanra az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától számítva 5 évig terjedő időszakra elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni az ingatlan-nyilvántartásba, valamint az ingatlan 5 évig kizárólag az Ön, vagy az Ön és egy vagy több szintén vendégbefektetői tartózkodási engedélyt kérelmező családtagja közös tulajdonában állhat.

Felhívjuk továbbá a figyelmét, hogy az eljáró hatóság igazságügyi ingatlanforgalmi szakértőt rendel ki annak megállapítására, hogy az ingatlan tényleges forgalmi értéke és a kérelem szerinti vételár között mutatkozik-e feltűnő értékaránytalanság. Az ezzel kapcsolatos költséget a kérelmezőnek kell megelőlegeznie.

 

c)a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény igazolása arról, hogy az Ön által az oktatási-, tudományos kutatási-, művészeti alkotótevékenység támogatása céljából a legalább 1 000 000 euró összegű támogatás a felsőoktatási intézményhez megérkezett.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély meghosszabbítása az egyes befektetések esetén csak az alábbi feltételek fennállása esetén engedélyezhető:

 

a)ha a tartózkodási engedély kiadásának alapját képező befektetés befektetési jegy volt, akkor a befektetéssel a kérelem benyújtásának időpontjában rendelkezik,

 

b)ha a tartózkodási engedély kiadásának alapját képező befektetés ingatlanban tulajdoni illetőség volt, akkor

  • ·az engedély kiadásának alapjául szolgáló ingatlanban továbbra is rendelkezik 500 000 euró értékű tulajdoni illetőséggel, vagy
  • ·ha az engedély kiadásának alapjául szolgáló ingatlan már nem áll a tulajdonában, vagy a tulajdoni illetőségének értéke már nem éri el a 500 000 eurót, akkor ugyanezen feltételeknek megfelelő új ingatlanbefektetéssel a kérelem benyújtásának időpontjában rendelkezik,

 

c)ha a tartózkodási engedély kiadásának alapját képező befektetés pénzbeli adomány nyújtása volt, akkor a tartózkodási engedély további befektetés nélkül meghosszabbítható.

 

A magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

Önnek az alábbi iratok valamelyikével igazolnia kell, hogy lakhatásra alkalmas ingatlan tulajdonosa, vagy ilyen ingatlan használatára jogosult:

  • ·lakásbérleti szerződés,
  • ·szívességi lakáshasználatról szóló okirat,
  • ·az ingatlan tulajdonjogát igazoló okirat,
  • ·lefoglalt és kifizetett szálláshely meglétét igazoló okirat.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

 

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

6)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési idő: 21 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

7)A tartózkodási engedély okmány átvétele

 

A tartózkodási engedély okmányt postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az okmányt kizárólag akkor veheti át személyesen az OIF regionális igazgatóságán, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy az okmányt a kézbesítésre megjelölt címen átvegye.

 

8)Meddig érvényes az engedély?

 

Az okmány érvényességi ideje legfeljebb 10 év, amely ugyanezen célból legfeljebb 10 évvel hosszabbítható meg.

 

9)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Befektetésekkel kapcsolatos bejelentési kötelezettség

 

Amennyiben a befektetése igazolásának alapjául szolgáló adataiban a tartózkodási engedélyének érvényességi ideje alatt változás áll be, köteles azt a változás bekövetkezésétől számított 5 napon belül az Enter Hungary felületen keresztül bejelenteni.

 

  • ·Vállalkozási tevékenység és munkavégzés

 

A vendégbefektetői tartózkodási engedély feljogosítja a birtokosát, hogy önállóan, ellenérték fejében végezhető tevékenységet folytasson vagy gazdasági társaság, szövetkezet vagy egyéb – jövedelemszerzési céllal létrejött – jogi személy vezető tisztségviselőjeként végezze tevékenységét.

 

A vendégbefektetői tartózkodási engedély, valamint az ahhoz kapcsolódó családi együttélés céljából kiadott tartózkodási engedély feljogosítja a birtokosát, hogy a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt történő tényleges munkát végezzen.

A harmadik országbeli állampolgár korlátozás nélkül jogosult a magyarországi munkavégzésre.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-   a fellebbezés elkésett,

-   a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-   az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-   a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

A bejelentési kötelezettségekről itt  tájékozódhat.

 

A hallgató, tanuló tartózkodása

TÁJÉKOZTATÓ

 

A hallgató, tanuló tartózkodása:

a tanulmányok folytatása célú tartózkodási engedély, a hallgatói mobilitási tartózkodási engedély, a hallgatói mobilitási igazolás

 

 1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat tanulmányok folytatása céljából tartózkodási engedélyt, hallgatói mobilitási tartózkodási engedélyt, illetve hallgatói mobilitási igazolást?

 

I.Tanulmányi célból tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki

  • ·a köznevelés információs rendszerében működőként regisztrált köznevelési intézménnyel nappali rendszerű iskolai oktatás, vagy a nappali oktatás munkarendje szerint létesít vagy létesített tanulói jogviszonyt, vagy
  • ·államilag elismert felsőoktatási intézmény vagy Magyarország területén engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézmény teljes idejű képzése keretében tanulmányok folytatása,
  • ·illetve a felsőoktatási intézmény által szervezett, a tanulmányok folytatását előkészítő képzésben való részvétel érdekében kíván Magyarország területén tartózkodni.

 

A tanulmányok folytatásához megfelelő nyelvismerettel kell rendelkezni.

 

Nem kaphat tanulmányi célú tartózkodási engedélyt:

  • ·aki a menekültügyi hatóságtól menekültkénti elismerését vagy ideiglenes vagy kiegészítő védelmet kért,
  • ·aki menekült, vagy ideiglenes vagy kiegészítő védelemben részesült,
  • ·a befogadott,
  • ·akiknek kiutasítását felfüggesztették,
  • ·a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy,
  • ·aki huzamos EU tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·aki vállalaton belüli áthelyezés keretében, gyakornokként érkezik az Európai Unió területére, valamint
  • ·aki magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából lép be az Európai Unió területére.

 

II.Hallgatói mobilitási tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat,

  • ·aki az Európai Unió más tagállama által kiadott tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik, tanulmányai egy részét magyarországi felsőoktatási intézményben kívánja folytatni, és mobilitási intézkedéseket is magában foglaló európai uniós vagy multilaterális programban, illetve két vagy több felsőoktatási intézmény között létrejött megállapodásban nem érintett.

 

III.Hallgatói mobilitási igazolást az a harmadik országbeli állampolgár kaphat,

  • ·aki az Európai Unió más tagállama által kiadott tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik, tanulmányai egy részét magyarországi felsőoktatási intézményben kívánja folytatni, és mobilitási intézkedéseket is magában foglaló európai uniós vagy multilaterális programban, illetve két vagy több felsőoktatási intézmény között létrejött megállapodásban érintett, és
  • ·a hallgatói mobilitás gyakorlása érdekében értesíti az idegenrendészeti hatóságot a hallgatói mobilitási tervéről, és a mobilitás tervezett időtartamáról.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az eljárás megindítása előtt tisztázza a küldő vagy a fogadó oktatási intézménnyel, hogy mobilitási intézkedéseket is magában foglaló uniós vagy multilaterális programban, illetve két vagy több felsőoktatási intézmény között létrejött megállapodásban érintett program keretében érkezik-e Magyarországra.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

  • ·az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint
  • ·a hontalan személy.

 

2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

a)A kérelem benyújtása külföldön

 

Ha Ön nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, és vízummentesen nem utazhat be Magyarországra, akkor a kérelmet külföldön kell benyújtania.

 

A kérelmet azon a magyar külképviseleten tudja benyújtani, amely az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban működik.

Javasoljuk, hogy az illetékes konzulátusnál érdeklődjön arról, hogy van-e egyéb kérelem átvételére felhatalmazott hely, ahol a kérelem szintén benyújtható. Ilyen átvevő hely például a tiszteletbeli konzul, a kereskedelmi képviselet vagy külső szolgáltató.

 

Ha az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban nem működik magyar konzulátus vagy egyéb kérelem átvevő hely, akkor kivételes esetben a kérelmet benyújthatja abban az országban is, ahol jogszerűen tartózkodik, de kizárólag akkor, ha a kérelmezés indokait okirattal igazolja.

 

Vízumot külön nem kell kérelmeznie, mert a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem magában foglalja a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum iránti kérelmet is.

 

b)A kérelem benyújtása Magyarországon

 

Mely esetekben nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

Amennyiben Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be Magyarországra, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, akkor jogszerű tartózkodásának ideje alatt a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmét Magyarországon is benyújthatja.

 

Milyen módon nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

A kérelmet Magyarországon az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

II.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

A tanulmányi célú tartózkodási engedély meghosszabbítását kizárólag Magyarországon kérelmezheti, az Enter Hungary felületen, melyet ide  kattintva érhet el.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tanulmányi célú tartózkodási engedély kizárólag akkor hosszabbítható meg, ha Ön

  • ·rendelkezik érvényes tartózkodási engedéllyel a kérelem benyújtásakor,
  • ·a tartózkodási engedélyével bármely 180 napos időszakban legalább 90 napot Magyarországon tartózkodott.

 

Felhívjuk a figyelmét továbbá, hogy a tanulmányi célú tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet legkésőbb a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőző 30 nappal kell benyújtani.

 

A hallgatói mobilitási tartózkodási engedély és a hallgatói mobilitási igazolás nem hosszabbítható meg.

 

3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide  kattintva érhető el. Word formátum itt és itt található.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide kattintva érheti el.

 

A korlátozottan cselekvőképes vagy a cselekvőképtelen kiskorú kérelmező helyett a kérelmet a kérelmező törvényes képviselője nyújtja be, azonban ha a hatodik életévét betöltötte, a kérelem benyújtásakor személyesen meg kell jelennie.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és hat éves kor feletti kérelmező esetén ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide  kattintva tekintheti meg.

 

5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

A tartózkodás célja az alábbi módokon igazolható:

  • ·az oktatási intézmény felvételi igazolásával,
  • ·tanulói vagy hallgatói jogviszonyt igazoló okirattal,
  • ·más hitelt érdemlő módon.

 

A tanulmányok folytatásához szükséges megfelelő nyelvismeret az alábbi módon igazolható:

  • ·nyelvtudást igazoló hivatalos nyelvvizsga-bizonyítvánnyal,
  • ·idegen nyelven végzett tanulmányokat tanúsító hivatalos bizonyítvánnyal,
  • ·más hitelt érdemlő módon.

 

A hallgatói mobilitási tartózkodási engedély iránti kérelem, illetve a hallgatói mobilitási értesítés benyújtása esetén a magyarországi felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodást vagy felvételi igazolást kell csatolni.

 

A kérelemhez a tandíj befizetéséről szóló igazolást is csatolni kell.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tanulmányi célú tartózkodási engedély meghosszabbítása esetén csatolnia kell a tanulmányi előrehaladásáról szóló igazolást. Az oktatási intézmény által kiállított igazolásnak tartalmaznia kell, hogy hány féléves a képzés, a külföldi hány aktív félévvel rendelkezik az adott képzésen, és melyek ezek a félévek.

A tanulmányi célú tartózkodási engedély meghosszabbítását az OIF megtagadhatja, vagy az engedélyt visszavonhatja, ha a hallgató a képzési és kimeneti követelmények szerinti tanulmányi idő másfélszerese alatt az oklevelet nem szerzi meg.

 

Felhívjuk a figyelmét továbbá, hogy ha a tartózkodási engedélyt előkészítő képzésen való részvétel céljából kapta, az engedély csak akkor hosszabbítható meg, ha felvételt nyert államilag elismert felsőoktatási intézménybe vagy Magyarország területén engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézménybe, és ezt felvételi igazolással vagy hallgatói jogviszony igazolással igazolja.

 

A magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok

 

A kérelmezőnek az alábbi dokumentumok valamelyikével igazolnia kell, hogy elegendő anyagi fedezettel rendelkezik, így a jogszerűen megszerzett jövedelemből, megtakarításból fedezni tudja a megélhetés, lakhatás, kiutazás és az egészségügyi ellátás költségeit:

  • ·a kérelmező nevére szóló hitelintézeti igazolással (pl. bankszámlaforgalom kimutatás, lekötött megtakarítás, értékpapír, számlaegyenleg),
  • ·a kérelmező családtagja által tett, a kérelmező eltartásának és ellátásának biztosítását vállaló, közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatával, valamint a tartást vállaló személy tartási képességét igazoló okirattal,
  • ·rendszeres jövedelemről szóló munkáltatói vagy adóhatósági igazolással,
  • ·más hitelt érdemlő módon (pl. ösztöndíj igazolás).

 

A magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

Önnek valós magyarországi lakcímadatot kell bejelenteni szálláshelyként a kérelem nyomtatványon. A bejelentéshez külön irat csatolására nincs szükség.

 

Az egészségbiztosítást igazoló dokumentumok

 

Önnek okirattal igazolnia kell, hogy az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül, vagy az egészségügyi ellátás költségeit biztosítani képes.

Ennek lehetséges módjai:

  • ·társadalombiztosítás alapján biztosítottnak minősül,
  • ·nemzetközi szerződés vagy megállapodás alapján a magyar egészségbiztosítás szolgáltatásait igénybe veheti,
  • ·a megélhetését igazoló okiratok alapján egészségügyi ellátása költségeit biztosítani képes.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

        

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel,
  • ·Ön rendelkezik érvényes menetjeggyel vagy annak összegével.

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Amennyiben a kérelmező kiskorú, igazolni kell, hogy szülője vagy törvényes képviselője a magyarországi tartózkodásához hozzájárult. A szülői hozzájárulást teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba kell foglalni, valamint magyar vagy angol nyelvű fordítással ellátni.
  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

Hosszabbítás esetén nem kell ismételten csatolnia a változatlan feltételekre vonatkozó okiratokat.

 

6)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési idő: 15 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

Az eljáró hatóság a tanulmányi célú tartózkodási engedély iránti kérelem esetén az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 60 napon belül hozza meg.

 

7)A tartózkodási engedély, illetve a mobilitási igazolás átvétele

 

Ha a tartózkodási engedély, illetve a mobilitási engedély iránti kérelmet külképviseleten terjesztette elő, és a regionális igazgatóság a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, egyidejűleg a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum kiadását is engedélyezi, és erről értesíti a magyar konzulátust.

A tartózkodási engedély átvételére jogosító vízumot a konzuli tisztviselő adja ki.

Felhívjuk a figyelmet, hogy tartózkodási engedély átvételére jogosító D vízum egyszeri beutazásra és 30 nap tartózkodásra jogosítja a kérelmezőt és 3 hónapig érvényes.

Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy amennyiben a tartózkodási engedély kiadásának engedélyezését követő 3 hónapon belül nem utazik be Magyarországra és az engedélyezett tartózkodását nem kezdi meg, az engedélyezett tartózkodási engedély érvénytelen, és a beutazásra és tartózkodásra való jogosultsága megszűnik.

 

A tanulmányi célú tartózkodási engedély okmány postai úton kerül kézbesítésre az oktatási intézmény címére.

 

A hallgatói mobilitási tartózkodási engedély okmány, illetve a hallgatói mobilitási igazolás postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

 

8)Meddig érvényes az engedély?

 

A tanulmányi célú tartózkodási engedély érvényességi ideje legalább 1 év, vagy ha a képzés 1 évnél rövidebb, akkor a képzés időtartamához igazodik. A tartózkodási engedély legfeljebb 3 évre adható ki. Meghosszabbítása legalább 1, legfeljebb 3 évre engedélyezhető.

 

A tanulmányi célú tartózkodási engedély érvényességi ideje nem haladhatja meg a kérelmező úti okmányának érvényességi idejét.

 

A hallgatói mobilitási tartózkodási engedély és a hallgatói mobilitási igazolás érvényességi ideje legfeljebb 360 nap.

A mobilitási tartózkodási engedély és a mobilitási igazolás érvényességi idejét úgy kell meghatározni, hogy ne haladja meg az első tagállam által kiadott tartózkodási engedély érvényességi idejét.

 

9)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Családegyesítés

 

A tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel, a hallgatói mobilitási tartózkodási engedéllyel, illetve hallgatói mobilitási igazolással rendelkező, vagy azt kérelmező harmadik országbeli állampolgár családtagja családi együttélés céljából tartózkodási engedélyt nem kaphat.

Kivétel ez alól, ha a tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgárnak Magyarország területén, a tartózkodási engedély hatálya alatt harmadik országbeli állampolgár gyermeke születik, ugyanis ez esetben a gyermek születésének bejelentését követően a gyermek családi együttélés céljából kiadott tartózkodási engedélyt kap.

 

  • ·Huzamos tartózkodási jogosultság

 

A tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel, a hallgatói mobilitási tartózkodási engedéllyel, illetve hallgatói mobilitási igazolással rendelkező harmadik országbeli állampolgár nemzeti tartózkodási kártyát nem kaphat.

 

  • ·Munkavégzés

 

A tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel, a hallgatói mobilitási tartózkodási engedéllyel, illetve hallgatói mobilitási igazolással rendelkező harmadik országbeli állampolgár munkát végezhet, a szorgalmi időszakban hetente legfeljebb harminc órában, szorgalmi időszakon kívül évente legfeljebb kilencven napon teljes munkaidőben. 

 

  • ·Álláskeresés vagy vállalkozásindítás

 

Ha Ön érvényes tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik, és tanulmányait sikeresen befejezte, és az Ön által Magyarországon betölteni kívánt állás, illetve indítani kívánt vállalkozás illeszkedik az elvégzett tanulmányok szintjéhez, álláskeresés vagy vállalkozásindítás céljából tartózkodási engedély iránti kérelmet nyújthat be Magyarországon.

A kérelem benyújtásával kapcsolatos tudnivalókról itt  olvashat.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-   a fellebbezés elkésett,

-   a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-   az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-   a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

A bejelentési kötelezettségekről itt  tájékozódhat.

 

Az összevont kérelmezési eljárásról

TÁJÉKOZTATÓ

 

Az összevont kérelmezési eljárásról

 

  1. 1)Mi az összevont kérelmezési eljárás?

 

Az összevont kérelmezési eljárás olyan eljárás, amely a harmadik országbeli állampolgárnak Magyarország területén való száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó tartózkodásának és meghatározott foglalkoztatóval foglalkoztatási jogviszony létesítésének engedélyezésére irányul.

 

  1. 2)Mi az összevont engedély?

 

Az összevont engedély olyan tartózkodási engedély, amely a harmadik országbeli állampolgárt Magyarország területén az engedélyen szereplő foglalkoztatóval foglalkoztatási jogviszony létesítésére és tartózkodásra jogosítja.

 

  1. 3)Mikor kerül sor összevont kérelmezési eljárás lefolytatására?

 

  1. a)Ha a harmadik országbeli állampolgár az alább felsorolt célokból terjeszt elő tartózkodási engedély kiadása vagy meghosszabbítása kérelmet:
  • ·szezonális munkavállalás célú tartózkodási engedély,
  • ·beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedély,
  • ·foglalkoztatási célú tartózkodási engedély,
  • ·vendégmunkás-tartózkodási engedély,
  • ·Nemzeti Kártya,
  • ·Magyar Kártya,
  • ·EU Kék Kártya,
  • ·vállalaton belüli áthelyezés célú tartózkodási engedély,
  • ·kutatás célú tartózkodási engedély,
  • ·kutatói rövid távú mobilitási igazolás,
  • ·kutatói hosszú távú mobilitási engedély,
  • ·Vállalati Kártya (foglalkoztatási jogviszony létesítése esetén)
  • ·foglalkoztatási jogviszony létesítése esetén nemzeti érdekből kiállított tartózkodási engedély.

 

  1. b)Ha a kérelmező foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt kíván létesíteni, és az alábbi célokból terjeszt elő tartózkodási engedély kérelmet:
  • ·humanitárius célból (hontalanként elismert személyként; bűnüldözési vagy nemzetbiztonsági érdekből a hatóságokkal együttműködő személyként; vagy olyan személyként, akit különösen kizsákmányoló foglalkoztatási feltételek mellett, illetve kiskorúként tartózkodásra jogosító engedély nélkül foglalkoztattak)
  • ·családi együttélés biztosítása céljából

 

  1. c)Ha a kérelmező foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt kíván létesíteni és az alábbi célokból kiadott tartózkodási engedélyek valamelyikével rendelkezik:
  • ·családi együttélés biztosítása célú tartózkodási engedély,
  • ·Vállalati Kártya (jogi személy vezető tisztségviselőjeként),
  • ·humanitárius célú (hontalanként elismert személyként; bűnüldözési vagy nemzetbiztonsági érdekből a hatóságokkal együttműködő személyként; vagy olyan személyként, akit különösen kizsákmányoló foglalkoztatási feltételek mellett, illetve kiskorúként tartózkodásra jogosító engedély nélkül foglalkoztattak),
  • ·nemzeti érdekből kiállított tartózkodási engedély.

 

Az alábbi személyek esetében nem kerül sor összevont kérelmezési eljárás lefolytatására:

  • ·a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy;
  • ·aki a 96/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján Magyarország területén kiküldetésben tartózkodik;
  • ·au pairként vagy tengerészként Magyarország területén tartózkodni szándékozó, illetve tartózkodó harmadik országbeli állampolgár;
  • ·aki a menekültügyi hatóságtól menekültkénti elismerését kérte vagy a menekültügyi hatóságtól ideiglenes vagy kiegészítő védelmet kért;
  • ·akit Magyarország menekültként ismert el, avagy ideiglenes vagy kiegészítő védelemben részesített;
  • ·aki befogadott;
  • ·aki az Európai Unió más tagállama által kiadott huzamos tartózkodói jogállást igazoló EU tartózkodási engedéllyel rendelkezik;
  • ·akinek tartózkodási célja, hogy jogszabály szerint önállóan, ellenérték fejében végezhető tevékenységet folytasson (pl. egyéni vállalkozó, őstermelő);
  • ·akinek tartózkodási célja tanulmányok folytatása;
  • ·az a harmadik országbeli állampolgár, aki rövid időtartamú tartózkodása alatt munkát kíván végezni.

 

  1. 4)Szakhatósági eljárás az összevont kérelmezési eljárásban

Az összevont kérelmezési eljárás során annak megállapítása érdekében, hogy a harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatása hazai foglalkoztatáspolitikai érdekből támogatott-e, első fokon a kormányhivatal, másodfokon a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért felelős miniszter szakhatóságként jár el.

 

Az eljárás lefolytatásra az alábbi kormányhivatal illetékes:

  • ·főszabályként a harmadik országbeli állampolgár munkavégzésének helye szerinti kormányhivatal;
  • ·ha a munka természetéből adódóan a munkavégzés több vármegye területére terjedhet ki, a munkavégzés megkezdésének helye szerinti kormányhivatal;
  • ·a harmadik országbeli állampolgárt a foglalkoztató több – különböző vármegye területén lévő – telephelyén kívánja foglalkoztatni, a foglalkoztató székhelye szerinti kormányhivatal.

 

Az alábbi esetekben nem működik közre szakhatóságként a kormányhivatal, valamint a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért felelős miniszter:

 

ha a harmadik országbeli állampolgár:

  • ·a vendégmunkás-tartózkodási engedély kiadását kérelmezi,
  • ·beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedély kiadását vagy meghosszabbítását kérelmezi,
  • ·Nemzeti Kártya kiadását vagy meghosszabbítását kérelmezi,
  • ·munkavégzését posztdoktori foglalkoztatásra irányuló pályázat, valamint a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj alapján a pályázat, valamint az ösztöndíj keretében látja el,
  • ·jogszabályban meghatározott egyházi személy,
  • ·olyan kutatási tevékenységet végez, amely – a Magyar Tudományos Akadémia által kiállított igazolás szerint – Magyarország és más állam között létrejött nemzetközi szerződés hatálya alá tartozik,
  • ·olyan magyarországi kutatási tevékenységet végez, amelyet akkreditált kutatószervezettel kötött fogadási megállapodás alapján folytat,
  • ·hivatásos sportoló,
  • ·hivatásos edző,
  • ·a NATO SOFA Megállapodásban meghatározott, Magyarország területén szolgálati célból tartózkodó fegyveres ereje és polgári állománya tagjának közeli hozzátartozója,
  • ·a kérelem benyújtását megelőzően legalább 1 éve családi együttélés biztosítása céljából kiadott, érvényes tartózkodási engedéllyel jogszerűen Magyarország területén tartózkodik és a családegyesítő fél foglalkoztatása engedélymentes,
  • ·a menekült, oltalmazott családtagja vagy a menekültként elismert kísérő nélküli kiskorú szülője, ennek hiányában gyámja, feltéve, hogy a kérelem benyújtását megelőzően családi együttélés biztosítása céljából kiadott, érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·azon egyesült királysági állampolgár, aki 2020. december 31-e előtt Magyarországon munkaviszonnyal rendelkezett és e jogállására tekintettel – annak figyelembevételével, hogy lakóhelye vagy szálláshelye Magyarország területén kívül volt – tartózkodási engedélyt kapott munkavállalás céljából, és tartózkodási engedélyének meghosszabbítása iránti kérelmet nyújt be,
  • ·magyar állampolgár családtagjaként kérelmez tartózkodási engedélyt,
  • ·nemzeti érdekből kiállított tartózkodási engedélyt foglalkoztatási jogviszony létesítése érdekében kérelmez.

 

A szakhatóságként eljáró kormányhivatal az alábbi idő alatt adja meg szakhatósági állásfoglalását az eljáró regionális igazgatóságnak:

 

10 napon belül

  • ·ha a harmadik országbeli állampolgár Magyarország területén foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében történő foglalkoztatása engedélyezési kötelezettség alól mentes, vagy
  • ·a foglalkoztatásához nem kerül sor munkaerőpiaci helyzet vizsgálatára, valamint
  • ·szezonális munkavállalás esetén, ha a harmadik országbeli állampolgár a kérelem benyújtását megelőző öt év során legalább egy alkalommal szezonális foglalkoztatás keretében tartózkodott Magyarországon és az idegenrendészeti és a munkaügyi jogszabályi rendelkezéseket maradéktalanul betartotta.

8 napon belül

  • ·ha a harmadik országbeli állampolgár Magyarország területén történő foglalkoztatása vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel kedvezményes foglalkoztatónál vagy minősített kölcsönbeadónál valósul meg,
  • ·az Európai Unió tagállama által magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából kiadott tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár EU Kék Kártya kiállítása iránti kérelme ügyében, valamint
  • ·a Magyarországon EU Kék Kártyával rendelkező harmadik országbeli állampolgárhoz az EU Kék Kártya kiállítását követően csatlakozó azon – az Európai Unió más tagállama által kiadott, érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező – családtag tartózkodási engedély iránti kérelme ügyében, akinek családi kapcsolata az EU Kék Kártya birtokosával már az első tagállamban fennállt.

 

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a szakhatóság eljárása az összevont engedély iránti kérelemre irányuló eljárás határidejébe nem számít bele.

 

A szakhatóság az eljárása során a tényállás tisztázása érdekében hiánypótlási felhívást bocsáthat ki a kérelmező részére.

 

Gyógykezelés célú tartózkodási engedély

TÁJÉKOZTATÓ

 

Gyógykezelés célú tartózkodási engedély

 

 

  1. 1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat gyógykezelés céljából tartózkodási engedélyt?

 

Gyógykezelés céljából az a harmadik országbeli állampolgár kaphat tartózkodási engedélyt, aki

  • ·gyógykezelés céljából kíván Magyarországon tartózkodni, vagy
  • ·kiskorú gyermekét vagy önmaga ellátására képtelen más családtagját kíséri magyarországi gyógykezelésre.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

-       az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár  vagy annak családtagja, valamint

-       a hontalan személy.

 

Családtagnak minősül:

  • ·a harmadik országbeli állampolgár vagy a magyar állampolgár házastársa,
  • ·a harmadik országbeli állampolgár házastársával közös kiskorú gyermeke (ideértve az örökbefogadott és nevelt gyermeket is),
  • ·a harmadik országbeli állampolgár eltartott kiskorú gyermeke (ideértve az örökbefogadott és nevelt gyermeket is), aki felett a harmadik országbeli állampolgár szülői felügyeleti jogot gyakorol,
  • ·a harmadik országbeli állampolgár vagy a magyar állampolgár házastársának eltartott kiskorú gyermeke (ideértve az örökbefogadott és nevelt gyermeket is), aki felett a házastárs szülői felügyeleti jogot gyakorol,
  • ·a kiskorú magyar állampolgár felett szülői felügyeleti joggal rendelkező, a szülői felügyeleti jogát gyakorló, a magyar állampolgárral egy háztartásban élő személy.

 

  1. 2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

  1. I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

  1. a)A kérelem benyújtása külföldön

 

Ha Ön nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, és vízummentesen nem utazhat be Magyarországra, akkor a kérelmet külföldön kell benyújtania.

 

A kérelmet azon a magyar külképviseleten tudja benyújtani, amely az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban működik.

Javasoljuk, hogy az illetékes konzulátusnál érdeklődjön arról, hogy van-e egyéb kérelem átvételére felhatalmazott hely, ahol a kérelem szintén benyújtható. Ilyen átvevő hely például a tiszteletbeli konzul, a kereskedelmi képviselet vagy külső szolgáltató.

 

Ha az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban nem működik magyar konzulátus vagy egyéb kérelem átvevő hely, akkor kivételes esetben a kérelmet benyújthatja abban az országban is, ahol jogszerűen tartózkodik, de kizárólag akkor, ha a kérelmezés indokait okirattal igazolja.

 

Vízumot külön nem kell kérelmeznie, mert a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem magában foglalja a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum iránti kérelmet is.

 

  1. b)A kérelem benyújtása Magyarországon

 

Mely esetben nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

Amennyiben Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be  Magyarországra, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, akkor jogszerű tartózkodásának ideje alatt a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmét Magyarországon is benyújthatja.

 

Milyen módon nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

A kérelmet Magyarországon az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

  1. II.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

A tartózkodási engedély meghosszabbítását kizárólag Magyarországon kérelmezheti, az Enter Hungary felületen, melyet ide  kattintva érhet el.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély kizárólag akkor hosszabbítható meg, ha Ön

-         rendelkezik érvényes tartózkodási engedéllyel a kérelem benyújtásakor,

-         a tartózkodási engedélyével bármely 180 napos időszakban legalább 90 napot Magyarországon tartózkodott.

 

Felhívjuk a figyelmét továbbá, hogy a tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet legkésőbb a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőző 30 nappal kell benyújtani.

 

  1. 3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide kattintva érhető el. 

Word formátumban: ide illetve ide kattintva.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide  kattintva érheti el.

 

A kérelem személyes benyújtása esetén a személyes megjelenés alól csak akkor mentesül, ha a megjelenésre egészségi állapota miatt képtelen.

 

A korlátozottan cselekvőképes vagy a cselekvőképtelen kiskorú kérelmező helyett a kérelmet a kérelmező törvényes képviselője nyújtja be, azonban ha a hatodik életévét betöltötte, a kérelem benyújtásakor személyesen meg kell jelennie.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és hat éves kor feletti kérelmező esetén ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

  1. 4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide  kattintva tekintheti meg.

 

  1. 5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A tartózkodási engedély iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

A tartózkodás célja az alábbi iratokkal igazolható:

  • ·a gyógykezelést végző intézmény igazolása,
  • ·ha a kérelmező a gyógykezelt személyt kísérő családtag, a családi kapcsolatot igazoló okirat.

 

Magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok

 

A kérelmezőnek az alábbi dokumentumok valamelyikével igazolnia kell, hogy elegendő anyagi fedezettel rendelkezik, így a jogszerűen megszerzett jövedelemből, megtakarításból fedezni tudja a megélhetés, lakhatás, kiutazás és az egészségügyi ellátás költségeit:

  • ·a kérelmező nevére szóló hitelintézeti igazolással (pl. bankszámlaforgalom kimutatás, lekötött megtakarítás, értékpapír, számlaegyenleg),
  • ·a kérelmező családtagja által tett, a kérelmező eltartásának és ellátásának biztosítását vállaló, közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatával, valamint a tartást vállaló személy tartási képességét igazoló okirattal,
  • ·rendszeres jövedelemről szóló munkáltatói vagy adóhatósági igazolással.

 

A magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

Önnek az alábbi iratok valamelyikével igazolnia kell, hogy lakhatásra alkalmas ingatlan tulajdonosa, vagy ilyen ingatlan használatára jogosult:

  • ·lakásbérleti szerződés,
  • ·szívességi lakáshasználatról szóló okirat,
  • ·az ingatlan tulajdonjogát igazoló okirat,
  • ·lefoglalt és kifizetett szálláshely meglétét igazoló okirat.

 

Az egészségbiztosítást igazoló dokumentumok

 

Önnek okirattal igazolnia kell, hogy az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül, vagy az egészségügyi ellátás költségeit biztosítani képes.

Ennek lehetséges módjai:

  • ·társadalombiztosítás alapján biztosítottnak minősül,
  • ·nemzetközi szerződés vagy megállapodás alapján a magyar egészségbiztosítás szolgáltatásait igénybe veheti,
  • ·a megélhetését igazoló okiratok alapján egészségügyi ellátása költségeit biztosítani képes.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

        

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel,
  • ·Ön rendelkezik érvényes menetjeggyel vagy annak összegével.

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Amennyiben a kérelmező kiskorú, igazolni kell, hogy szülője vagy törvényes képviselője a magyarországi tartózkodásához hozzájárult. A szülői hozzájárulást teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba kell foglalni, valamint magyar vagy angol nyelvű fordítással ellátni.
  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

Hosszabbítás esetén nem kell ismételten csatolnia a változatlan feltételekre vonatkozó okiratokat.

 

  1. 6)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési idő: 21 nap, kiskorú kérelmező esetén: 8 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

  1. 7)A tartózkodási engedély okmány átvétele

 

Ha a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külképviseleten terjesztette elő, és a regionális igazgatóság a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, egyidejűleg a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum kiadását is engedélyezi, és erről értesíti a magyar konzulátust.

A tartózkodási engedély átvételére jogosító vízumot a konzuli tisztviselő adja ki.

Felhívjuk a figyelmet, hogy tartózkodási engedély átvételére jogosító D vízum egyszeri beutazásra és 30 nap tartózkodásra jogosítja a kérelmezőt és 3 hónapig érvényes.

Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy amennyiben a tartózkodási engedély kiadásának engedélyezését követő 3 hónapon belül nem utazik be Magyarországra és az engedélyezett tartózkodását nem kezdi meg, az engedélyezett tartózkodási engedély érvénytelen, és a beutazásra és tartózkodásra való jogosultsága megszűnik.

 

A tartózkodási engedély okmány postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az okmányt kizárólag akkor veheti át személyesen az OIF regionális igazgatóságán, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy az okmányt a kézbesítésre megjelölt címen átvegye.

 

  1. 8)Meddig érvényes az engedély?

 

Az okmány érvényességi ideje a gyógykezelés időtartamához igazodik, de legfeljebb 2 év, amely meghosszabbítható alkalmanként a gyógykezelés időtartamához igazodó időtartammal, de legfeljebb 2 évvel.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély érvényességi idejét úgy kell megállapítani, hogy a harmadik országbeli állampolgár úti okmánya az engedélyezett tartózkodás lejártakor még legalább 3 hónapig érvényes legyen.

 

  1. 9)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Tartózkodási engedély kérelmezése belföldön más célból

 

A tartózkodási engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása Magyarországon nem kérelmezhető.

 

  • ·Családegyesítés

 

A gyógykezelés célú tartózkodási engedéllyel rendelkező vagy azt kérelmező harmadik országbeli állampolgár családtagja családi együttélés céljából tartózkodási engedélyt nem kaphat.

 

  • ·Huzamos tartózkodási jogosultság

 

A gyógykezelés célú tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár nemzeti tartózkodási kártyát nem kaphat.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-   a fellebbezés elkésett,

-   a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-   az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-   a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

A bejelentési kötelezettségekről itt  tájékozódhat.

 

 

Belügyi alapok
  • Belügyi alapok

     

    Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által az Európai Unió Belügyi Alapok társfinanszírozásával megvalósított projektekről bővebben itt olvashat.

     

    logo mmia pici

     

     

Hirdetmények

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a 2005. november 1-jét követően indult eljárásokban hatósági döntéseit a jogszabályban meghatározott esetekben hirdetményi úton honlapján is közzéteszi. Amennyiben a lenti keresőbe beírt adatokkal nincs találat, kérem, kattintson a HIRDETMENY linkre és ismételje meg a keresést a megjelenő felületen.

HIRDETMENY

OIF logó nagyonnagyonkicsi

 

 

ORSZÁGOS IDEGENRENDÉSZETI FŐIGAZGATÓSÁG

OK