Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal

Cikkek (358)

Cikkek

TÁJÉKOZTATÓ

 

Gyakornoki tevékenység folytatása célú tartózkodási engedély

 

 

  1. 1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat gyakornoki tevékenység folytatása céljából tartózkodási engedélyt?

 

Gyakornoki tevékenység folytatása céljából tartózkodási engedélyt az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki

  • ·jóváhagyott gyakornokokat fogadó szervezettel kötött gyakornoki szerződés alapján gyakornoki tevékenység folytatása céljából kíván Magyarországon tartózkodni, és
  • ·akire nézve a fogadó szervezet írásban kötelezettséget vállalt arra, hogy a gyakornoknak az engedélyezett tartózkodás időtartamát meghaladó tartózkodása esetén – amennyiben a gyakornok a szükséges anyagi fedezettel nem rendelkezik – megtéríti a kiutasításával kapcsolatban felmerült költségeket,
  • ·a kérelmezést megelőző két évben szerezte meg a gyakornoki tevékenységhez szükséges felsőfokú végzettségét, vagy a gyakornoki tevékenység folytatásához megfelelő felsőfokú végzettség megszerzésére irányuló tanulmányokat folytat.

 

A gyakorlat elvégzéséhez szükséges megfelelő nyelvismerettel kell rendelkezni.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

  • ·az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint
  • ·a hontalan személy.

 

Nem kaphat gyakornoki tevékenység céljából tartózkodási engedélyt:

  • ·aki a menekültügyi hatóságtól menekültkénti elismerését kérte, vagy a menekültügyi hatóságtól ideiglenes vagy kiegészítő védelmet kért;
  • ·akit Magyarország menekültként ismert el, vagy ideiglenes vagy kiegészítő védelemben részesített,
  • ·aki befogadott,
  • ·akinek kiutasítását ténybeli vagy jogi indokok miatt felfüggesztették,
  • ·aki a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy,
  • ·aki az Európai Unió más tagállama által kiadott huzamos tartózkodói jogállást igazoló EK tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·aki vállalaton belüli áthelyezés keretében, gyakornok-munkavállalóként érkezik az Unió területére,
  • ·aki magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából lép be az Unió területére.

 

  1. 2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

  1. I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

  1. a)A kérelem benyújtása külföldön

 

Ha Ön nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, és vízummentesen nem utazhat be Magyarországra, akkor a kérelmet külföldön kell benyújtania.

 

A kérelmet azon a magyar külképviseleten tudja benyújtani, amely az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban működik.

Javasoljuk, hogy az illetékes konzulátusnál érdeklődjön arról, hogy van-e egyéb kérelem átvételére felhatalmazott hely, ahol a kérelem szintén benyújtható. Ilyen átvevő hely például a tiszteletbeli konzul, a kereskedelmi képviselet vagy külső szolgáltató.

 

Ha az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban nem működik magyar konzulátus vagy egyéb kérelem átvevő hely, akkor kivételes esetben a kérelmet benyújthatja abban az országban is, ahol jogszerűen tartózkodik, de kizárólag akkor, ha a kérelmezés indokait okirattal igazolja.

 

Vízumot külön nem kell kérelmeznie, mert a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem magában foglalja a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum iránti kérelmet is.

 

  1. b)A kérelem benyújtása Magyarországon

 

Mely esetben nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

Amennyiben Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be Magyarországra, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, akkor jogszerű tartózkodásának ideje alatt a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmét Magyarországon is benyújthatja.

 

Milyen módon nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

A kérelmet Magyarországon az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

  1. II.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

A gyakornoki tevékenység folytatása célú tartózkodási engedély nem hosszabbítható meg.

 

  1. 3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide kattintva érhető el.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide kattintva érheti el.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

  1. 4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide  kattintva tekintheti meg.

 

  1. 5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A tartózkodási engedély iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

A tartózkodás célja az alábbi iratokkal igazolható:

  • ·fogadó szervezettel kötött gyakornoki szerződéssel,
  • ·felsőfokú végzettséget igazoló oklevéllel vagy felsőoktatási intézmény által kiállított aktív hallgatói jogviszonyt igazoló igazolásával, és
  • ·nyelvtudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy idegen nyelven végzett tanulmányokat tanúsító bizonyítvánnyal, oklevéllel vagy más, hitelt érdemlő módon.

 

A gyakornoki szerződésnek tartalmaznia kell:

  • ·a képzési program leírását, ezen belül az oktatási célt vagy a képzési elemeket,
  • ·a gyakorlati program időtartamát,
  • ·a gyakornok kihelyezésére és a szakmai gyakorlat felügyeletére vonatkozó feltételeket,
  • ·a gyakorlati óraszámot,
  • ·a gyakornok és a fogadó szervezet közötti jogviszonyt, valamint
  • ·azt, hogy a fogadó szervezet a harmadik országbeli állampolgár Magyarország területén való tartózkodásának teljes idejére felelősséget vállal a harmadik országbeli állampolgárért, különösen a megélhetési és szállásköltségek tekintetében.

 

Magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok

 

A kérelmezőnek az alábbi dokumentumok valamelyikével igazolnia kell, hogy elegendő anyagi fedezettel rendelkezik, így a jogszerűen megszerzett jövedelemből, megtakarításból fedezni tudja a megélhetés, lakhatás, kiutazás és az egészségügyi ellátás költségeit:

  • ·a kérelmező nevére szóló hitelintézeti igazolással (pl. bankszámlaforgalom kimutatás, lekötött megtakarítás, értékpapír, számlaegyenleg),
  • ·a kérelmező családtagja által tett, a kérelmező eltartásának és ellátásának biztosítását vállaló, közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatával, valamint a tartást vállaló személy tartási képességét igazoló okirattal,
  • ·ösztöndíj folyósítására vonatkozó igazolással.

 

A magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

Önnek valós magyarországi lakcímadatot kell bejelenteni  szálláshelyként a kérelem nyomtatványon. A bejelentéshez külön irat csatolására nincs szükség.

 

Az egészségbiztosítást igazoló dokumentumok

 

Önnek okirattal igazolnia kell, hogy az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül, vagy az egészségügyi ellátás költségeit biztosítani képes.

Ennek lehetséges módjai:

  • ·társadalombiztosítás alapján biztosítottnak minősül,
  • ·nemzetközi szerződés vagy megállapodás alapján a magyar egészségbiztosítás szolgáltatásait igénybe veheti,
  • ·a megélhetését igazoló okiratok alapján egészségügyi ellátása költségeit biztosítani képes.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

        

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel,
  • ·Ön rendelkezik érvényes menetjeggyel vagy annak összegével.

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

  1. 6)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési idő: 21 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

Az eljáró hatóság az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 60 napon belül hozza meg.

 

  1. 7)A tartózkodási engedély okmány átvétele

 

Ha a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külképviseleten terjesztette elő, és a regionális igazgatóság a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, egyidejűleg a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum kiadását is engedélyezi, és erről értesíti a magyar konzulátust.

A tartózkodási engedély átvételére jogosító vízumot a konzuli tisztviselő adja ki.

Felhívjuk a figyelmet, hogy tartózkodási engedély átvételére jogosító D vízum egyszeri beutazásra és 30 nap tartózkodásra jogosítja a kérelmezőt és 3 hónapig érvényes.

Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy amennyiben a tartózkodási engedély kiadásának engedélyezését követő 3 hónapon belül nem utazik be Magyarországra és az engedélyezett tartózkodását nem kezdi meg, az engedélyezett tartózkodási engedély érvénytelen, és a beutazásra és tartózkodásra való jogosultsága megszűnik.

 

A tartózkodási engedély okmány postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az okmányt kizárólag akkor veheti át személyesen az OIF regionális igazgatóságán, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy az okmányt a kézbesítésre megjelölt címen átvegye.

 

  1. 8)Meddig érvényes az engedély?

 

A gyakornoki tevékenység folytatása céljából kiadott tartózkodási engedély érvényességi ideje a gyakornoki tevékenység időtartamához igazodik, de legfeljebb 6 hónap, mely nem hosszabbítható meg.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a tartózkodási engedély érvényességi idejét úgy kell megállapítani, hogy a harmadik országbeli állampolgár úti okmánya az engedélyezett tartózkodás lejártakor még legalább 3 hónapig érvényes legyen.

 

  1. 9)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Tartózkodási engedély kérelmezése belföldön más célból

 

A tartózkodási engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása Magyarországon nem kérelmezhető.

 

  • ·Családegyesítés

 

A gyakornoki tevékenység folytatása célú tartózkodási engedéllyel rendelkező, vagy azt kérelmező harmadik országbeli állampolgár családtagja családi együttélés céljából tartózkodási engedélyt nem kaphat.

 

  • ·Huzamos tartózkodási jogosultság

 

A gyakornoki tevékenység folytatása célú tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár nemzeti tartózkodási kártyát nem kaphat.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-   a fellebbezés elkésett,

-   a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-   az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-   a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

A bejelentési kötelezettségekről itt  tájékozódhat.

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

INFORMATION

 

on

 

Residence permit for employment for the purpose of investment

 

 

  1. 1)Which third-country nationals are eligible to be granted a residence permit for employment for the purpose of investment?

 

Residence permit for employment for the purpose of investment may be issued to guest workers:

 

  • ·whose purpose is to perform actual work for or under the direction of others, for remuneration, under contract for employment relationship in order to implement an investment,
  • ·whose employer has concluded an agreement or contract with the minister responsible for foreign economic affairs acting on behalf of the Government, or has accepted the offer of support, in order to implement this investment, and
  • ·whose employer has a prior approval for group employment defined by law (an official promise to employ a specified number of guest workers for a specified period of time in order to implement the investment)

 

Definition of third-country nationals:

  • ·Non-Hungarian nationals who are not persons with the right of free movement and residence, i.e. who are not EEA nationals or family members of an EEA national, and
  • ·stateless persons

qualify as third-country nationals.

 

  1. 2)

I. Application for the issuance of a residence permit

 

  1. a)Application submission outside of Hungary

 

If your entry into Hungary does not constitute a visa-exempt travel, your application for the issuance of a residence permit is to be submitted outside of Hungary. 

 

You may submit an application before a diplomatic or consular foreign mission of Hungary in the country of your nationality or your habitual place of residence. Please be advised to contact the competent foreign mission of Hungary to inquire for further information, if there are any other places authorised to receive applications for a residence permit. Such application receiving places are constituted by e.g. honorary consuls, trade representations, and external service providers.  

 

If there are not any consulates or other types of places receiving application in the country of your nationality or your habitual place of residence, in exceptional cases, you may submit an application in a country where you are staying legally provided that you provide proof of the reasons of your exceptional application submission.

 

Submitting an application for a visa separately is not required, as an application for the issuance of a residence permit comprises an application for a visa entitling its holder to collect a residence permit.

 

  1. b)Application submission within the territory of Hungary

 

When can an application for the issuance of a residence permit be submitted within the territory of Hungary?

 

If you are allowed to enter the territory of Hungary visa free  due to your nationality, and you are not a holder of a residence permit, you may submit an application within the territory of Hungary during your legal stay.

 

 

How can applications for a residence permit be submitted in Hungary?

 

Application submission in Hungary is available:

  • ·by electronic means via the electronic information system and procedure initiation platform ofEnter Hungary, which is available by clicking here, or
  • ·in person, before the competent regional directorate of NDGAP as per the applicant’s place of accommodation. Contact details of the regional directorates and further information are available by clicking here.

 

Please note that application submission is available only via the Enter Hungary platform if your attorney-in-fact is a legal representative or a legal person.

 

 

II. Application submission via an employer

 

Applications for the issuance and for the extension of a residence permit for employment for the purpose of investment may also be lodged by an employer, if the concerned employee as applicant gives consent to such a process in a written declaration of consent and

  • ·(s)he has not entered the territory of Hungary yet, or
  • ·(s)he has entered the territory of Hungary visa free, is staying legally and is not a holder of a residence permit, or
  • ·(s)he is a holder of a valid residence permit for employment for the purpose of investment, and wishes to apply for its extension.

 

Applications by an employer may be submitted only via the platform of Enter Hungary.

The platform of Enter Hungary is available by clicking here.

 

In cases when the application for a residence permit concerned is lodged via an employer, the client concerned is required to appear in person before the authority to facilitate taking the applicant’s facial photograph, recording his/her fingerprint and implementing other procedural conducts upon the request of the authority.

 

III. Application for the extension of a residence permit

 

Submission of applications for the extension of a residence permit for employment for the purpose of investment is only available within the territory of Hungary, via the platform of Enter Hungary, which is available by clicking here.

 

Please be informed that the extension of the residence permit is only possible if

  • ·you are a holder of a valid residence permit for employment for the purpose of investment at the time of application submission,
  • ·you resided within the territory of Hungary with your residence permit at least for 90 days in any 180-day period.

 

Extension of a residence permit is only possible until the realisation of the investment, but only for a period not exceeding 3 years from the date of first issuance of the permit.

 

Furthermore, please note that an application for the extension of a residence permit for employment for the purpose of investment is to be submitted at least 30 days prior to the date of expiry of the issued residence permit.

 

  1. 3)Additional information on application submission

 

For submission of an application in person, applicants are required to complete the application form correctly in full and to submit the completed document with their signature. The form is available by clicking here and the appendix here.

For submission of an application via the platform of Enter Hungary, the full and correct completion of the electronic application form is required, which is available on the platform. The platform of Enter Hungary is available by clicking here.

 

For the purpose of the issuance of a residence permit comprising biometric data, a facial photograph and fingerprint of the applicant will be taken.

 

An application submitted via the platform of Enter Hungary is deemed to have been received by the immigration authority, if the administrative service fee has been paid, and the facial photograph and fingerprint of the applicant is taken and signature specimen of the applicant is recorded within 15 days from the date of receipt. The immigration authority will send out a notification when your application is deemed to have been received.

 

  1. 4)Administrative service fee for the procedure

 

For information on administrative service fees for procedures, please click here.

 

  1. 5)What are the mandatory attachments/enclosures of an application?

 

For the approval of an application for a residence permit, the applicant is required to meet conditions for entry and residence in Hungary, during the procedures mandatory attachments/enclosures may serve as proof of meeting the set conditions.

Please make sure completion of the attachments/enclosures is in full and check all documents before submission, supporting the soonest possible processing and examination of the application.

 

Documents in proof of the purpose of residence

 

The following documents may serve as proof of the purpose of residence:

  • ·a preliminary agreement on establishment of an employment relationship,
  • ·a document on legal relationship of employment.

 

Further attachments required are:

  • ·prior approval for group employment issued to the employer,
  • ·certificate of the agreement or of the acceptance of the offer of support in order to implement the investment, issued by the minister responsible for foreign economic affairs.

 

Documents in proof of means of subsistence in Hungary

 

One of the following documents must be submitted as proof that the applicant has sufficient resources, i.e. (s)he can cover costs related to his/her subsistence, accommodation, return/onward travel (i.e. exit from Hungary) and healthcare services from legally acquired income and savings:

  • ·a preliminary agreement,
  • ·a certificate from a credit institution under the applicant’s name (e.g. a bank account statement, an account statement on savings or stocks and bonds, bank balance statement),
  • ·a document on regular income issued by the employer or the tax authority.

 

 

Documents proving that the applicant has a place of accommodation in Hungary

 

One of the following documents must be submitted as proof that the applicant is the owner of a residential property suitable for habitation, or (s)he has legal title to use such a real estate:

  • ·a residential lease contract,
  • ·a document on accommodation by courtesy,
  • ·a document in proof of ownership of the residential property,
  • ·a document in proof of the reservation of accommodation and payment for it,
  • ·a certificate by the applicant’s employer declaring that the employer will provide for the applicant’s place of accommodation.

 

If the employer accommodates the applicant on the site of the investment separated from local residents, a permission from the competent authority shall be attached and the proof of the capacity of the accommodation.

 

Documents proving that the applicant has health insurance

 

Documentary evidence must be submitted as proof that the applicant has access to comprehensive health insurance services covering all healthcare services or that (s)he can cover the costs of such services.

 

 

An applicant meets this condition in the following cases:

  • ·(s)he qualifies as a person with health insurance services under social security,
  • ·(s)he has access to the Hungarian health insurance services within the framework of an international convention/treaty or agreement,
  • ·(s)he can cover the costs of his/her healthcare services based on documents in proof of his/her means of subsistence available in Hungary.

 

Documents proving that the applicant meets the conditions of exit (i.e. conditions to a return/onward travel)

 

Meeting the conditions of exit may be proved by:

  • ·a valid passport,
  • ·having a valid ticket/valid tickets for the relevant travel or the amount of money to cover the costs of the travel.

 

Other required documents

 

  • ·Attaching/enclosing 1 facial photograph to/with the application is required.

 

In case of an extension, attaching/enclosing documents on unchanged conditions again is not required.

 

  1. 6)Other information in relation to the procedure

 

Applications for the issuance/extension of a residence permit for employment for the purpose of investment are examined under a single application procedure.

For detailed information on the single application procedure, please click here.

 

  1. 7)Time period of procedural administration

 

Time period for procedural administration: 21 days.

 

In addition to mandatory attachments/enclosures, NDGAP may request the submission of further documents for clarification of facts of the case or implement other procedural conducts.

 

The period for remedying deficiencies (e.g. submission of missing documents) and for the implementation of various other procedural conducts is not comprised in the time period of the procedural administration. 

 

The authority acting on the application case adopts a decision as to merits within 70 days from the date of the submission of the application.

 

  1. 8)Receiving the residence permit document

 

If you submitted your application for a residence permit before a foreign diplomatic or consular mission of Hungary and the regional directorate approves your application for a residence permit, it shall constitute approval for the issuance of an entry visa entitling its holder to receive a residence permit, of which the competent Hungarian consulate shall be notified by the regional directorate.

The entry visa entitling its holder to receive a residence permit shall be issued by the competent consulate officer.

Please note that type D visas entitling their holder to receive their residence permits issued to third-country nationals are single-entry visas authorising a stay of not more than 30 days and are valid for 3 months.

Please note that if you do not enter the territory of Hungary within 3 months from the date of approval of the issuance of your residence permit and do not start your approved residence, the approved residence permit becomes invalid and the approval of your accrued right of entry and residence ceases.

 

A residence permit document shall be delivered by way of post to the address indicated as place of delivery in the application form.

If the application was submitted by an employer, the document shall be delivered to the employer, to the employer’s official contact address, in the absences thereof, to the employer’s place of establishment (i.e. registered address).

 

Please note that receiving your document before NDGAP’s regional directorate in person is only allowed, if you prove that you are not in a position to receive the document at the address indicated as place of delivery in your application.

 

  1. 9)How long is the validity period of the permit?

 

Validity period of the document is maximised in the realisation of the investment according to the time period defined in the approval of group employment, but for the maximum of 3 years.  

 

The residence permit may be extended for the same purpose only until the realisation of the investment however, its validity period may not exceed 3 years from the date of first issuance.

 

Please note that the authority shall determine the date of expiry of the residence permit in a way that the third-country national’s travel document shall be valid at least for another 3 months after the date of expiry of the approved residence.

 

  1. 10)Further information

 

  • ·Submitting an application for a residence permit for another purpose within the territory of Hungary

 

During the validity period of a residence permit for employment for the purpose of investment and after its date of expiry, application for the issuance of a residence permit under another legal title is not allowed in Hungary.

 

  • ·Family reunification

 

Family members of a third-country national who is a holder of a residence permit for employment for the purpose of investment or an applicant for a residence permit for employment for the purpose of investment may not be granted a residence permit for family reunification.

 

  • ·Long-term residence

 

Third-country nationals who are holders of a residence permit for employment for the purpose of investment may not be granted a national residence card.

 

  • ·Appeal

 

In case of refusal, the decision may be appealed within 8 days of delivery, submitted to the authority of first instance, or at the Hungarian diplomatic or consular foreign mission where the application was submitted.

 

Please note that the authority shall dismiss the appeal without any examination as to merits in the following cases:

-  the appeal is received after the deadline,

-  the appeal is not submitted by an authorised person,

-  the applicant introduces and refers to new facts of the case, of which (s)he was aware before the decision was adopted,

-  the appeal is submitted without indicating its grounds or cause.

 

For information on reporting obligations, please click here.

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

TÁJÉKOZTATÓ

 

 

Foglalkoztatási célú tartózkodási engedély

 

 

  1. 1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyt?

 

Foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyt az a vendégmunkás kaphat, aki

  1. a)aki a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát kíván végezni,
  2. b)akinek magyarországi foglalkoztatására belföldi foglalkoztatóval kötött megállapodás teljesítése érdekében harmadik országban letelepedett munkáltatóval fennálló munkaviszonya alapján kerül sor (melynek esetében a belföldi foglalkoztató tekintendő a munkáltatójának.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter közleményben meghatározhat olyan foglalkozásokat, amelyek tekintetében foglalkoztatási célú tartózkodási engedély nem állítható ki.

Továbbá a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért felelős miniszter rendeletben meghatározhatja, hogy foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyt mely harmadik országok állampolgára kaphat.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

  • ·az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint
  • ·a hontalan személy.

 

  1. 2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

  1. I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

  1. a)A kérelem benyújtása külföldön

 

Ha Ön vízummentesen nem utazhat be Magyarországra, akkor a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külföldön kell benyújtania.

 

Akkor is csak külföldön nyújthatja be a kérelmet, ha Ön vízummentesen beutazhat  Magyarországra, azonban korábban már rendelkezett foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel, mely már nem érvényes, tehát annak kiadását nem első alkalommal kéri.

 

A kérelmet azon a magyar külképviseleten tudja benyújtani, amely az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban működik.

Javasoljuk, hogy az illetékes konzulátusnál érdeklődjön arról, hogy van-e egyéb kérelem átvételére felhatalmazott hely, ahol a kérelem szintén benyújtható. Ilyen átvevő hely például a tiszteletbeli konzul, a kereskedelmi képviselet vagy külső szolgáltató.

 

Ha az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban nem működik magyar konzulátus vagy egyéb kérelem átvevő hely, akkor kivételes esetben a kérelmet benyújthatja abban az országban is, ahol jogszerűen tartózkodik, de kizárólag akkor, ha a kérelmezés indokait okirattal igazolja.

 

Vízumot külön nem kell kérelmeznie, mert a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem magában foglalja a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum iránti kérelmet is.

 

  1. b)A kérelem benyújtása Magyarországon

 

Mely esetben nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

Amennyiben Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be  Magyarországra, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, akkor jogszerű tartózkodásának ideje alatt a foglalkoztatási célú tartózkodási engedély első alkalommal történő kiadása iránti kérelmét Magyarországon is benyújthatja.

 

Abban az esetben is benyújthatja a kérelmet Magyarországon, ha Ön olyan érvényes, meghosszabbított foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik, mellyel a törvény által maximálisan engedett 3 év tartózkodási idő lejárna.

Felhívjuk a figyelmét, hogy ebben az esetben a kérelmet a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőzően legfeljebb 40 nappal nyújthatja be.

 

Milyen módon nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

A kérelmet Magyarországon az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

  1. II.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

A foglalkoztatás céljából kiadott tartózkodási engedély meghosszabbítását kizárólag Magyarországon kérelmezheti, az Enter Hungary felületen, melyet ide  kattintva érhet el.

 

A tartózkodási engedély meghosszabbítása csak az engedély első kiadásától számított 3 évet meg nem haladó időtartamra lehetséges.

Ha ezen túl is szeretne foglalkoztatás céljából Magyarországon tartózkodni, akkor a tartózkodási engedély érvényességi idejének letelte előtt legfeljebb 40 nappal tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet nyújthat be Magyarországon.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy amennyiben más foglalkoztatónál kíván munkát vállalni, mint amellyel fennálló munkaviszonyára tekintettel a jelenleg érvényes tartózkodási engedélyét kapta, vagy a munkakörben vagy a munkavégzési helyben változás áll be, úgy foglalkoztatási célú tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet kell előterjesztenie.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély kizárólag akkor hosszabbítható meg, ha

  • ·rendelkezik érvényes foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel a kérelem benyújtásakor,
  • ·a tartózkodási engedélyével bármely 180 napos időszakban legalább 90 napot Magyarországon tartózkodott.

 

Felhívjuk a figyelmét továbbá, hogy a tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet legkésőbb a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőző 30 nappal kell benyújtani.

 

  1. 3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide kattintva érhető el.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide  kattintva érheti el.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

  1. 4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide kattintva tekintheti meg.

 

  1. 5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A tartózkodási engedély iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

A tartózkodás célja az alábbi iratok valamelyikével igazolható:

  • ·a foglalkoztatási jogviszony létesítésére irányuló előzetes megállapodással,
  • ·foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirattal.

 

Ha a magyarországi foglalkoztatására belföldi foglalkoztatóval kötött megállapodás teljesítése érdekében harmadik országban letelepedett munkáltatóval fennálló munkaviszonya alapján kerül sor, akkor a fentieken túl mellékelni kell

  • ·a magyarországi foglalkoztató és a harmadik országban letelepedett foglalkoztató közötti megállapodást is, amely a harmadik országbeli munkavállaló magyarországi munkavégzésére irányul.

 

A magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok

 

Önnek az alábbi dokumentumok valamelyikével igazolnia kell, hogy elegendő anyagi fedezettel rendelkezik, így a jogszerűen megszerzett jövedelemből, megtakarításból fedezni tudja a megélhetés, lakhatás, kiutazás és az egészségügyi ellátás költségeit:

  • ·előzetes megállapodással,
  • ·foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirattal,
  • ·a kérelmező nevére szóló hitelintézeti igazolással (pl. bankszámlaforgalom kimutatás, lekötött megtakarítás, értékpapír, számlaegyenleg),
  • ·rendszeres jövedelemről szóló munkáltatói vagy adóhatósági igazolással.

 

A magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

Önnek az alábbi iratok valamelyikével igazolnia kell, hogy lakhatásra alkalmas ingatlan tulajdonosa, vagy ilyen ingatlan használatára jogosult:

  • ·lakásbérleti szerződés,
  • ·szívességi lakáshasználatról szóló okirat,
  • ·az ingatlan tulajdonjogát igazoló okirat,
  • ·lefoglalt és kifizetett szálláshely meglétét igazoló okirat,
  • ·a foglalkoztató igazolása a szálláshely biztosításáról.

 

Az egészségbiztosítást igazoló dokumentumok

 

Önnek okirattal igazolnia kell, hogy az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül, vagy az egészségügyi ellátás költségeit biztosítani képes.

Ennek lehetséges módjai:

  • ·társadalombiztosítás alapján biztosítottnak minősül,
  • ·nemzetközi szerződés vagy megállapodás alapján a magyar egészségbiztosítás szolgáltatásait igénybe veheti,
  • ·a megélhetését igazoló okiratok alapján egészségügyi ellátása költségeit biztosítani képes.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

 

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel,
  • ·Ön rendelkezik érvényes menetjeggyel vagy annak összegével.

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

Hosszabbítás esetén nem kell ismételten csatolnia a változatlan feltételekre vonatkozó okiratokat.

 

  1. 6)Eljárással kapcsolatos egyéb információk

 

A foglalkoztatási célú tartózkodási engedély kiadása és hosszabbítása iránti kérelmet az eljáró hatóság összevont kérelmezési eljárás keretében bírálja el.

Az összevont kérelmezési eljárásról szóló részletes tájékoztatót ide  kattintva olvashatja.

 

  1. 7)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési idő: 21 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

Az eljáró hatóság az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 70 napon belül hozza meg.

 

  1. 8)A tartózkodási engedély okmány átvétele

 

Ha a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külképviseleten terjesztette elő, és a regionális igazgatóság a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, egyidejűleg a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum kiadását is engedélyezi, és erről értesíti a magyar konzulátust.

A tartózkodási engedély átvételére jogosító vízumot a konzuli tisztviselő adja ki.

Felhívjuk a figyelmet, hogy tartózkodási engedély átvételére jogosító D vízum egyszeri beutazásra és 30 nap tartózkodásra jogosítja a kérelmezőt és 3 hónapig érvényes.

Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy amennyiben a tartózkodási engedély kiadásának engedélyezését követő 3 hónapon belül nem utazik be Magyarországra és az engedélyezett tartózkodását nem kezdi meg, az engedélyezett tartózkodási engedély érvénytelen, és a beutazásra és tartózkodásra való jogosultsága megszűnik.

 

A tartózkodási engedély okmány postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az okmányt kizárólag akkor veheti át személyesen az OIF regionális igazgatóságán, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy az okmányt a kézbesítésre megjelölt címen átvegye.

 

  1. 9)Meddig érvényes az engedély?

 

Az okmány érvényességi ideje legfeljebb 2 év, amely ugyanezen célból legfeljebb 1 évvel hosszabbítható meg, de az első kiadástól számított 3 évet az érvényesség ideje nem haladhatja meg.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a tartózkodási engedély érvényességi idejét úgy kell megállapítani, hogy a harmadik országbeli állampolgár úti okmánya az engedélyezett tartózkodás lejártakor még legalább 3 hónapig érvényes legyen.

 

  1. 10)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Tartózkodási engedély kérelmezése belföldön más célból

 

A foglalkoztatási célú tartózkodási engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása Magyarországon nem kérelmezhető.

 

  • ·Családegyesítés

 

A foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező vagy azt kérelmező harmadik országbeli állampolgár családtagja családi együttélés céljából tartózkodási engedélyt nem kaphat.

 

  • ·Huzamos tartózkodási jogosultság

 

A foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár nemzeti tartózkodási kártyát nem kaphat.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-  a fellebbezés elkésett,

-  a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-  az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-  a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

A bejelentési kötelezettségekről itt

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

Information

on

Official notification of the internship program and host organization

 

The host organisation must notify the immigration authority in advance of the operation of the traineeship programme and of any changes to the information.

 

The host organisation shall complete the notification electronically through the Enter Hungary  platform after electronic identification.

 

An organization hosting trainees can be:

  • ·the local government,
  • ·minority self-government in its statutory duties,
  • ·central budgetary agency in its core activities,
  • ·a religious legal entity based in Hungary in the field of its denominational, public and operational activities,
  • ·any company having a valid Strategic Partnership Agreement with the Government for the training purposes specified in the agreement.

 

The notification shall include:

  • ·the name, registered seat and tax number of the host organization,
  • ·the start and end date of the internship program and its title,
  • ·the scope of activities covered by the internship program.

 

With the aim of transparency of the host organizations and for the protection of trainees the immigration authority will keep records of the reported data.

The immigration authority will inform the host organization about the registration within 15 days after the receipt of a complete notification.

The name of the host organizations in the register is published by the immigration authority on its website.

 

Procedures for official notification of a host organization, notification of change of data and removal from the register are all free of charges.

 

In case a host organization fails to comply with the reporting obligation, the immigration authority will in its decision – taking into account the severity of the breach of requirement – delete the host organization from the register and prohibit it from accepting trainees for up to one year.

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

TÁJÉKOZTATÓ

 

 

Az EU Kék Kártya

 

 

  1. 1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat EU Kék Kártyát?

 

Az EU Kék Kártya olyan tartózkodási engedély, amely magas szintű képzettséggel rendelkező birtokosát valamely tagállam területén történő tartózkodásra és egyúttal magas szintű képzettséget igénylő munkavállalásra jogosítja.

 

EU Kék Kártyát az a harmadik országbeli állampolgár kaphat

  • ·aki magas szintű képzettséget igénylő munkakörben kíván dolgozni, és a munkakörének ellátásához szükséges felsőfokú szakmai képesítéssel, vagy meghatározott idejű releváns magas szintű szakmai képzettséggel rendelkezik, illetve
  • ·aki az Európai Unió tagállama által kiállított EU Kék Kártyával rendelkezik és a kártyát kiállító tagállamban legalább 12 hónapig jogszerűen tartózkodott, vagy a második tagállamban 6 hónapot tartózkodott.

 

Nem kaphat EU Kék Kártyát,

  • ·aki a menekültügyi hatóságtól menekültkénti elismerését, vagy ideiglenes vagy kiegészítő védelmet kért,
  • ·akit Magyarország ideiglenes védelemben részesített,
  • ·a befogadott,
  • ·aki kutatóként kutatási projekt végzése céljából kérelmezi a tartózkodás engedélyezését,
  • ·aki az Európai Unió más tagállama által kiadott huzamos tartózkodói jogállást igazoló EU tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·aki a kereskedelem és a befektetések terén tevékenykedő természetes személyek egyes kategóriáinak beutazását és tartózkodását megkönnyítő nemzetközi megállapodásban foglalt kötelezettségvállalás alapján utazott be Magyarország területére, kivéve azokat, akiknek beutazását egy tagállam területére vállalaton belüli áthelyezés keretében engedélyezték,
  • ·aki a 96/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján Magyarország területén kiküldetésben tartózkodik.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

  • ·az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint
  • ·a hontalan személy.

 

  1. 2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

  1. I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

  1. a)A kérelem benyújtása külföldön

 

Ha Ön vízummentesen nem utazhat be Magyarországra, akkor a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külföldön kell benyújtania.

 

A kérelmet azon a magyar külképviseleten tudja benyújtani, amely az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban működik.

Javasoljuk, hogy az illetékes konzulátusnál érdeklődjön arról, hogy van-e egyéb kérelem átvételére felhatalmazott hely, ahol a kérelem szintén benyújtható. Ilyen átvevő hely például a tiszteletbeli konzul, a kereskedelmi képviselet vagy külső szolgáltató.

 

Ha az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban nem működik magyar konzulátus vagy egyéb kérelem átvevő hely, akkor kivételes esetben a kérelmet benyújthatja abban az országban is, ahol jogszerűen tartózkodik, de kizárólag akkor, ha a kérelmezés indokait okirattal igazolja.

 

Vízumot külön nem kell kérelmeznie, mert a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem magában foglalja a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum iránti kérelmet is.

 

  1. b)A kérelem benyújtása Magyarországon

 

Mely esetben nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

Amennyiben Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be  Magyarországra, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, akkor jogszerű tartózkodásának ideje alatt a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmét Magyarországon is benyújthatja.

 

Amennyiben az Európai Unió tagállama által kiállított EU Kék Kártyával rendelkezik, szintén benyújthatja Magyarországon az EU Kék Kártya kiadása iránti kérelmét, legkésőbb a beutazásától számított 30 napon belül.

 

Milyen módon nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

A kérelmet Magyarországon az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

  1. II.A kérelem benyújtása a foglalkoztató által

 

Az EU Kék Kártya kiadása, illetve meghosszabbítása iránti kérelmet a foglalkoztató is előterjesztheti, ha ehhez a munkavállaló írásbeli nyilatkozattal hozzájárul és

  • ·még nem utazott be Magyarország területére, vagy
  • ·vízummentesen utazott be Magyarországra, itt jogszerűen tartózkodik, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, vagy
  • ·érvényes EU Kék Kártyával rendelkezik, és azt kívánja meghosszabbítani.

 

A kérelmet a foglalkoztató kizárólag az Enter Hungary felületen nyújthatja be.

Az Enter Hungary felület ide  kattintva érhető el.

 

Azokban az esetekben, amikor a foglalkoztató útján kerül előterjesztésre a tartózkodási engedély iránti kérelem, a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére, ujjnyomat rögzítésére és egyéb eljárási cselekmények lefolytatása céljából a hatóság felhívására az ügyfél a hatóság előtt köteles személyesen megjelenni.

 

  1. III.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

Az EU Kék Kártya meghosszabbítását kizárólag Magyarországon kérelmezheti, az Enter Hungary felületen, melyet ide  kattintva érhet el.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély kizárólag akkor hosszabbítható meg, ha

  • ·rendelkezik érvényes tartózkodási engedéllyel a kérelem benyújtásakor,
  • ·a tartózkodási engedélyével bármely 180 napos időszakban legalább 90 napot Magyarországon tartózkodott.

 

Felhívjuk a figyelmét továbbá, hogy a tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet legkésőbb a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőző 30 nappal kell benyújtani.

 

  1. 3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide kattintva érhető el.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide  kattintva érheti el.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és hat éves kor feletti kérelmező esetén ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

  1. 4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide kattintva tekintheti meg.

 

  1. 5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A tartózkodási engedély iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

A tartózkodás célja az alábbi iratokkal igazolható:

  • ·a magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából – legalább 6 hónapos határozott időtartamú foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésére – kötött előzetes megállapodás vagy érvényes munkaszerződés, valamint
  • ·az előzetes megállapodásban vagy munkaszerződésben szereplő munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú végzettséget vagy szakképzettséget igazoló okirat.

Az információs és kommunikációs technológiákkal foglalkozó vezetők és szakemberek esetében az EU Kék Kártya kérelmezését megelőző 7 éven belül megszerzett legalább 3 éves releváns szakmai tapasztalatot az EU Kék Kártya kérelmezése szempontjából magas szintű szakmai képzettségnek kell tekinteni.

Ez a szakmai tapasztalat az érintett foglalkozás tényleges és jogszerű gyakorlását alátámasztó, illetve annak időtartamát bizonyító okirattal igazolható.

 

A magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok

 

Önnek az alábbi dokumentumok valamelyikével igazolnia kell, hogy elegendő anyagi fedezettel rendelkezik, így a jogszerűen megszerzett jövedelemből, megtakarításból fedezni tudja a megélhetés, lakhatás, kiutazás és az egészségügyi ellátás költségeit:

  • ·előzetes megállapodással,
  • ·foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirattal,
  • ·a kérelmező nevére szóló hitelintézeti igazolással (pl. bankszámlaforgalom kimutatás, lekötött megtakarítás, értékpapír, számlaegyenleg),
  • ·rendszeres jövedelemről szóló munkáltatói vagy adóhatósági igazolással.

 

A magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

Önnek valós magyarországi lakcímadatot kell bejelenteni szálláshelyként a kérelem nyomtatványon. A bejelentéshez külön irat csatolására nincs szükség.

 

Az egészségbiztosítást igazoló dokumentumok

 

Önnek okirattal igazolnia kell, hogy az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül, vagy az egészségügyi ellátás költségeit biztosítani képes.

Ennek lehetséges módjai:

  • ·társadalombiztosítás alapján biztosítottnak minősül,
  • ·nemzetközi szerződés vagy megállapodás alapján a magyar egészségbiztosítás szolgáltatásait igénybe veheti,
  • ·a megélhetését igazoló okiratok alapján egészségügyi ellátása költségeit biztosítani képes.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

 

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel,
  • ·Ön rendelkezik érvényes menetjeggyel vagy annak összegével.

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

Hosszabbítás esetén nem kell ismételten csatolnia a változatlan feltételekre vonatkozó okiratokat.

 

  1. 6)Eljárással kapcsolatos egyéb információk

 

Az EU Kék Kártya iránti kérelmet az eljáró hatóság összevont kérelmezési eljárás keretében bírálja el.

Az összevont kérelmezési eljárásról szóló részletes tájékoztatót ide  kattintva olvashatja.

 

  1. 7)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési idő: 21 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

Az eljáró hatóság az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 70 napon belül hozza meg.

Az Európai Unió tagállama által kiállított EU Kék Kártyával rendelkező kérelmező esetén a hatóság az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 30 napon belül hozza meg. Ezt a határidőt az idegenrendészeti hatóság a kérelem bonyolultságával összefüggő kivételes és kellően indokolt körülmények esetén egy alkalommal 30 nappal meghosszabbíthatja.

 

  1. 8)A tartózkodási engedély okmány átvétele

 

Ha a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külképviseleten terjesztette elő, és a regionális igazgatóság a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, egyidejűleg a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum kiadását is engedélyezi, és erről értesíti a magyar konzulátust.

A tartózkodási engedély átvételére jogosító vízumot a konzuli tisztviselő adja ki.

Felhívjuk a figyelmet, hogy tartózkodási engedély átvételére jogosító D vízum egyszeri beutazásra és 30 nap tartózkodásra jogosítja a kérelmezőt és 3 hónapig érvényes.

Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy amennyiben a tartózkodási engedély kiadásának engedélyezését követő 3 hónapon belül nem utazik be Magyarországra és az engedélyezett tartózkodását nem kezdi meg, az engedélyezett tartózkodási engedély érvénytelen, és a beutazásra való jogosultsága megszűnik.

 

A tartózkodási engedély okmány postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

Ha a kérelmet a foglalkoztató nyújtotta be, az okmány a foglalkoztató részére kerül kézbesítésre, az általa megadott hivatalos kapcsolattartási címére, ennek hiányában a székhelyére.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az okmányt kizárólag akkor veheti át személyesen az OIF regionális igazgatóságán, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy az okmányt a kézbesítésre megjelölt címen átvegye.

 

  1. 9)Meddig érvényes az engedély?

 

Az okmány érvényességi ideje legfeljebb 4 év, amely ugyanezen célból alkalmanként legfeljebb 4 évvel hosszabbítható meg.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy az okmány érvényességi ideje nem haladhatja meg a kérelmező úti okmányának érvényességi idejét.

 

  1. 10)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Munkavégzés

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az EU Kék Kártya a kiadásától számított 1 éves időszak alatt kizárólag az engedélyezett munkaviszonyban történő, magas szintű képzettséget igénylő munkavállalásra jogosít.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-  a fellebbezés elkésett,

-  a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-  az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-  a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

TÁJÉKOZTATÓ

 

 

EGT-állampolgárok

 

 

Az alábbi országok tagjai az Európai Gazdasági Térségnek (EGT-államok)

-    Ausztria

-    Belgium

-    Bulgária

-    Ciprusi Köztársaság

-    Csehország

-    Dánia

-    Észtország

-    Finnország

-    Franciaország

-    Görögország

-    Hollandia

-    Horvátország

-    Írország

-    Lengyelország

-    Lettország

-    Litvánia

-    Luxemburg

-    Magyarország

-    Málta

-    Németország

-    Olaszország

-    Portugália

-    Románia

-    Spanyolország

-    Svédország

-    Szlovákia

-    Szlovénia

 

  • ·Az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes egyéb államok:

-    Izland

-    Liechtenstein

-    Norvégia

 

  • ·Svájc, amely nem tagja az Európai Gazdasági Térségnek, de az Európai Közösséggel és a tagállamokkal kötött szerződés alapján a személyek szabad mozgása vonatkozásában azonos jogállású

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

TÁJÉKOZTATÓ

 

Családi együttélés biztosítása célú tartózkodási engedély

 

 

  1. 1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat családi együttélés biztosítása céljából tartózkodási engedélyt?

 

Családi együttélés biztosítása céljából az a harmadik országbeli állampolgár kaphat, aki:

  • ·tartózkodási engedéllyel rendelkező személy családtagja,
  • ·bevándorlási, letelepedési, ideiglenes letelepedési, nemzeti letelepedési vagy EK letelepedési engedéllyel rendelkező személy családtagja,
  • ·ideiglenes tartózkodási kártyával, nemzeti tartózkodási kártyával vagy EU tartózkodási kártyával rendelkező személy családtagja,
  • ·tartózkodási kártyával, állandó tartózkodási kártyával, vagy huzamos tartózkodási kártyával rendelkező személy családtagja,
  • ·magyar állampolgár családtagja,
  • ·a menekültként elismert személy családtagja, ha a házasságot a beutazást megelőzően kötötték,
  • ·a menekültként elismert kísérő nélküli kiskorú szülője, vagy gyámja,
  • ·a családegyesítő vagy házastársa eltartott szülője,
  • ·a menekültként elismert személy eltartott szülője,
  • ·a családegyesítő vagy házastársa testvére és egyenes ági rokona, ha egészségi állapota miatt képtelen önmagáról gondoskodni,
  • ·a menekültként elismert személy testvére és egyenes ági rokona, ha egészségi állapota miatt képtelen önmagáról gondoskodni.

 

A tartózkodási engedéllyel Magyarországon tartózkodó harmadik országbeli állampolgár Magyarországon született harmadik országbeli állampolgár gyermeke részére családi együttélés biztosítása céljából tartózkodási engedélyt kell kiállítani.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

  • ·az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint a
  • ·hontalan személy.

 

Családtagnak minősül:

  • ·a harmadik országbeli állampolgár vagy a magyar állampolgár házastársa (ideértve a 2009. évi XXIX. törvény szerinti bejegyzett élettársát),
  • ·a harmadik országbeli állampolgár házastársával közös kiskorú gyermeke (ideértve az örökbefogadott és nevelt gyermeket is),
  • ·a harmadik országbeli állampolgár eltartott kiskorú gyermeke (ideértve az örökbefogadott és nevelt gyermeket is), aki felett szülői felügyeleti jogot gyakorol,
  • ·a harmadik országbeli állampolgár vagy a magyar állampolgár házastársának eltartott kiskorú gyermeke (ideértve az örökbefogadott és nevelt gyermeket is), aki felett a házastárs szülői felügyeleti jogot gyakorol,
  • ·a kiskorú magyar állampolgár felett szülői felügyeleti joggal rendelkező, a szülői felügyeleti jogát gyakorló, a magyar állampolgárral egy háztartásban élő személy.

 

Nem kaphat családi együttélés biztosítása céljából tartózkodási engedélyt a harmadik országbeli állampolgár, ha a családegyesítő:

  • ·vendég-önfoglalkoztatás célú tartózkodási engedéllyel legalább egy éve nem rendelkezik,
  • ·szezonális munkavállalás célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·Fehér Kártyával rendelkezik,
  • ·tanulmányi, képzési célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·gyakornoki tevékenység folytatása célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik,
  • ·önkéntes tevékenység folytatása célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik.

 

A családegyesítő házastársa nem kaphat tartózkodási engedélyt, ha a családegyesítő másik házastársa a családi együttélés biztosítása érdekében kiadott tartózkodási vízummal, illetve tartózkodási engedéllyel rendelkezik.

 

  1. 2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

  1. I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

  1. a)A kérelem benyújtása külföldön

 

Ha Ön nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, és vízummentesen nem utazhat be Magyarországra, akkor a kérelmet külföldön kell benyújtania.

 

A kérelmet azon a magyar külképviseleten tudja benyújtani, amely az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban működik.

Javasoljuk, hogy az illetékes konzulátusnál érdeklődjön arról, hogy van-e egyéb kérelem átvételére felhatalmazott hely, ahol a kérelem szintén benyújtható. Ilyen átvevő hely például a tiszteletbeli konzul, a kereskedelmi képviselet vagy külső szolgáltató.

 

Ha az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban nem működik magyar konzulátus vagy egyéb kérelem átvevő hely, akkor kivételes esetben a kérelmet benyújthatja abban az országban is, ahol jogszerűen tartózkodik, de kizárólag akkor, ha a kérelmezés indokait okirattal igazolja.

 

Vízumot külön nem kell kérelmeznie, mert a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem magában foglalja a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum iránti kérelmet is.

 

  1. b)A kérelem benyújtása Magyarországon

 

Mely esetben nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

Amennyiben Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be Magyarországra, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, akkor jogszerű tartózkodásának ideje alatt a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmét Magyarországon is benyújthatja.

 

Milyen módon nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

A kérelmet Magyarországon az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

  1. II.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

A tartózkodási engedély meghosszabbítását kizárólag Magyarországon kérelmezheti, az Enter Hungary felületen, melyet ide  kattintva érhet el.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély kizárólag akkor hosszabbítható meg, ha Ön

  • ·rendelkezik érvényes tartózkodási engedéllyel a kérelem benyújtásakor,
  • ·a tartózkodási engedélyével bármely 180 napos időszakban legalább 90 napot Magyarországon tartózkodott.

 

A vendégbefektetői tartózkodási engedéllyel rendelkező személy családtagja családi együttélés biztosítása célú tartózkodási engedélyének meghosszabbítása esetén nem feltétel a legalább 90 napos Magyarország területén történő tartózkodás.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet legkésőbb a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőző 30 nappal kell benyújtani.

 

  1. III.A kérelem benyújtása foglalkoztató által

 

Amennyiben az Ön családtagja – akivel a Magyarországon történő családi együttélés céljából együtt kérelmez – vállalaton belüli áthelyezés célú, kutatás célú tartózkodási engedély, Nemzeti Kártya, EU Kék Kártya, illetve Vállalati Kártya iránti kérelmét a foglalkoztatója terjeszti elő, akkor azzal együtt az Ön családi együttélés iránti kérelmét is előterjesztheti a családtagja foglalkoztatója, ha ehhez Ön írásbeli nyilatkozattal hozzájárul és

  • ·még nem utazott be Magyarország területére, vagy
  • ·vízummentesen utazott be Magyarországra, itt jogszerűen tartózkodik, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, vagy
  • ·érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkezik, és azt kívánja meghosszabbítani.

 

A kérelmet a foglalkoztató kizárólag az Enter Hungary felületen nyújthatja be.

Az Enter Hungary felület ide  kattintva érhető el.

 

Azokban az esetekben, amikor a foglalkoztató útján kerül előterjesztésre a tartózkodási engedély iránti kérelem, a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére, ujjnyomat rögzítésére és egyéb eljárási cselekmények lefolytatása céljából a hatóság felhívására az ügyfél a hatóság előtt köteles személyesen megjelenni.

 

  1. 3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide kattintva érhető el.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide kattintva érheti el.

 

A kérelem személyes benyújtása esetén a személyes megjelenés alól csak akkor mentesül, ha a megjelenésre egészségi állapota miatt képtelen.

 

A korlátozottan cselekvőképes vagy a cselekvőképtelen kiskorú kérelmező helyett a kérelmet a kérelmező törvényes képviselője nyújtja be, azonban ha a hatodik életévét betöltötte, a kérelem benyújtásakor személyesen meg kell jelennie.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és hat éves kor feletti kérelmező esetén ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

  1. 4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide  kattintva tekintheti meg.

 

  1. 5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A tartózkodási engedély iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

A tartózkodás célja az alábbi módokon igazolható:

  • ·születési anyakönyvi kivonattal,
  • ·házassági anyakönyvi kivonattal,
  • ·örökbefogadásról szóló okirattal vagy
  • ·más hitelt érdemlő módon.

 

A menekültként vagy oltalmazottként elismert személyhez történő családegyesítés során a családi kapcsolat fennállása bármilyen hitelt érdemlő módon – különösen DNS-vizsgálattal – igazolható.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a magyar állampolgár harmadik országbeli családtagja által benyújtott házassági anyakönyvi kivonat csak a hazai anyakönyvezést követően fogadható el.

 

Amennyiben Ön a családi együttélés mellett foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt is kíván létesíteni, a kérelemhez az előzetes megállapodást, illetve a foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okiratot is csatolni kell.

Anyakönyvi kivonat alatt a külföldi hatóság által kiállított, ezzel egyenértékű okiratot is érteni kell.

 

A magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok

 

A kérelmezőnek az alábbi dokumentumok valamelyikével igazolnia kell, hogy elegendő anyagi fedezettel rendelkezik, így a jogszerűen megszerzett jövedelemből, megtakarításból fedezni tudja a megélhetés, lakhatás, kiutazás és az egészségügyi ellátás költségeit:

  • ·a kérelmező nevére szóló hitelintézeti igazolással (pl. bankszámlaforgalom kimutatás, lekötött megtakarítás, értékpapír, számlaegyenleg),
  • ·rendszeres jövedelemről szóló munkáltatói vagy adóhatósági igazolással,
  • ·a kérelmező családtagja által tett, a kérelmező eltartásának és ellátásának biztosítását vállaló, közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatával, valamint a tartást vállaló személy tartási képességét igazoló okirattal,
  • ·más hitelt érdemlő módon.

 

Magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

A kérelmezőnek az alábbi iratok valamelyikével igazolnia kell, hogy lakhatásra alkalmas ingatlan tulajdonosa, vagy ilyen ingatlan használatára jogosult:

  • ·lakásbérleti szerződés,
  • ·szívességi lakáshasználatról szóló okirat,
  • ·az ingatlan tulajdonjogát igazoló okirat,
  • ·lefoglalt és kifizetett szálláshely meglétét igazoló okirat.

 

Az egészségbiztosítást igazoló dokumentumok

 

Önnek okirattal igazolnia kell, hogy az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül, vagy az egészségügyi ellátás költségeit biztosítani képes.

Ennek lehetséges módjai:

  • ·társadalombiztosítás alapján biztosítottnak minősül,
  • ·nemzetközi szerződés vagy megállapodás alapján a magyar egészségbiztosítás szolgáltatásait igénybe veheti,
  • ·a megélhetését igazoló okiratok alapján egészségügyi ellátása költségeit biztosítani képes.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

        

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel,
  • ·Ön rendelkezik érvényes menetjeggyel vagy annak összegével.

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Amennyiben a kérelmező kiskorú, igazolnia kell, hogy szülője vagy törvényes képviselője magyarországi tartózkodásához hozzájárult. A szülői hozzájárulást teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba kell foglalni, valamint magyar vagy angol nyelvű fordítással ellátni.
  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

Hosszabbítás esetén nem kell ismételten csatolnia a változatlan feltételekre vonatkozó okiratokat.

 

  1. 6)Eljárással kapcsolatos egyéb információk

 

A családi együttélés biztosítása célú tartózkodási engedély kiadása és hosszabbítása iránti kérelmet az eljáró hatóság összevont kérelmezési eljárás keretében bírálja el, ha Ön a családi együttélés mellett foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt is kíván létesíteni.

Az összevont kérelmezési eljárásról szóló részletes tájékoztatót ide  kattintva olvashatja.

 

  1. 7)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési határidő: 21 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

Ha a kérelem elbírálása összevont eljárás keretében történik, mert Ön a családi együttélés mellett foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt is kíván létesíteni, a hatóság az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 70 napon belül hozza meg.

 

  1. 8)A tartózkodási engedély okmány átvétele

 

Ha a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külképviseleten terjesztette elő, és a regionális igazgatóság a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, egyidejűleg a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum kiadását is engedélyezi, és erről értesíti a magyar konzulátust.

A tartózkodási engedély átvételére jogosító vízumot a konzuli tisztviselő adja ki.

Felhívjuk a figyelmet, hogy tartózkodási engedély átvételére jogosító D vízum egyszeri beutazásra és 30 nap tartózkodásra jogosítja a kérelmezőt és 3 hónapig érvényes.

Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy amennyiben a tartózkodási engedély kiadásának engedélyezését követő 3 hónapon belül nem utazik be Magyarországra és az engedélyezett tartózkodását nem kezdi meg, az engedélyezett tartózkodási engedély érvénytelen, és a beutazásra és tartózkodásra való jogosultsága megszűnik.

 

A tartózkodási engedély okmány postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

Ha a kérelmet a foglalkoztató nyújtotta be, az okmány a foglalkoztató részére kerül kézbesítésre, az általa megadott hivatalos kapcsolattartási címére, ennek hiányában a székhelyére.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az okmányt kizárólag akkor veheti át személyesen az OIF regionális igazgatóságán, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy az okmányt a kézbesítésre megjelölt címen átvegye.

 

  1. 9)Meddig érvényes az engedély?

 

Az engedély érvényességi ideje a családegyesítő tartózkodási jogcímének függvényében kerül meghatározásra az alábbiak szerint:

  • ·az okmány általános érvényességi ideje legfeljebb 3 év, amely megfelelő feltételek fennállása esetén meghosszabbítható alkalmanként legfeljebb 3 évvel,
  • ·ha a családegyesítő EU Kék Kártyával vagy Vállalati Kártyával rendelkezik, akkor az okmány érvényességi ideje legfeljebb 4 év, amely meghosszabbítható alkalmanként legfeljebb 4 évvel,
  • ·ha a családegyesítő magyar állampolgár, illetőleg EK letelepedési engedéllyel vagy EU tartózkodási kártyával rendelkezik, akkor az okmány érvényességi ideje legfeljebb 5 év, amely meghosszabbítható alkalmanként legfeljebb 5 évvel,
  • ·ha a családegyesítő vendégbefektetői tartózkodási engedéllyel rendelkezik, akkor az okmány érvényességi ideje legfeljebb 10 év, amely meghosszabbítható alkalmanként legfeljebb 10 évvel

 

A tartózkodási engedély érvényességi ideje nem haladhatja meg a kérelmező úti okmányának érvényességi idejét és a családegyesítő tartózkodási engedélyének az érvényességi idejét sem.

 

  1. 10)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Munkavégzés

 

Ön jogosult munkát végezni, amennyiben összevont kérelmezési eljárás keretében történt a tartózkodási engedély kiadása vagy meghosszabbítása. Az összevont kérelmezési eljárásról szóló részletes tájékoztatót ide  kattintva olvashatja.

Ebben az esetben Önnek a családi együttélés célra vonatkozó betétlapon kívül szükséges kitölteni és csatolni a foglalkoztatási célú  tartózkodási engedélyre, a Magyar Kártyára , illetve a Nemzeti Kártyára  vonatkozó betétlapok egyikét is. Ezek közül Önnek azt kell csatolnia, amelyik típusú engedélyre vonatkozó feltételek az Ön foglalkoztatása, illetve az Ön állampolgársága alapján fennállnak (az egyes célok feltételeiről az adott típusú engedély nevére kattintva tájékozódhat).

A foglalkoztatási jogviszony létesítésére irányuló szándékát köteles az idegenrendészeti hatóságnál bejelenteni az előzetes megállapodás megkötését követően haladéktalanul, de legkésőbb 5 napon belül.

 

  • ·Házasság felbontásának, illetve a házastárs halálának bejelentése

 

Ön köteles házassága felbontását, illetve házastársa halálát a házasság felbontására vonatkozó jogerős ítélet kézhezvételétől, illetve a halotti anyakönyvi kivonat kiállításától számított 30 napon belül a szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságnál az okiratok egyidejű csatolásával bejelenteni.

 

  • ·További magyarországi tartózkodás joga

 

A családtag – ha más jogcímen nem szerzett tartózkodási jogosultságot – további tartózkodásra jogosult, ha

-   a tartózkodási engedélye első ízben történő kiadásától számított 5 év eltelt, vagy

-   a családegyesítő, illetve a menekültként elismert személy halála esetén, ha a tartózkodás feltételei biztosítottak.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-   a fellebbezés elkésett,

-   a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-   az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-   a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

INFORMATION NOTE

Transitional provisions concerning the entry into force of Act XC of 2023 on the general rules for the entry and residence of third-country nationals.

Important information about the validity of residence permits issued prior to the entry into force on 1 January 2024 of the new legislation, Act XC of 2023 on the general rules for the entry and residence of third-country nationals (hereinafter: Act XC of 2023), and about the procedures not yet concluded for applications submitted before 1 January 2024, can be found below.

I. Validity of residence permits

• The visa, residence permit, temporary residence certificate, immigration permit, permanent residence permit, interim/ national or EC permanent residence permit and the travel document issued before 1 January 2024 entitles the holder to reside within the validity period.

• If the residence or permanent residence permit expires between 1 January 2024 and 29 February2024, its validity extends until 30 April2024, therefore it shall be considered as if it had originally been issued with a validity period of 30 April2024.

II. Submission of first application under the Act XC of 2023 for holders of residence permits valid on 1 January 2024

If you were in possession of a valid residence permit in Hungary on 1 January 2024, you can apply for the issuance of a residence permit under one of the legal titles provided for in Act XC of 2023. When submitting the application, the  administrative service fee for issuing the residence permit shall be paid.

It is recommended to consult the information leaflets on the website and at the client service for each residence title and their conditions.

The application can be submitted at the earliest 45 days before the expiry date of the residence permit. An exception to this rule is if application for a new residence permit is needed due to a change in employment conditions.

Please note that due to the late submission of the application for a residence permit, a request for verification cannot be submitted beyond the period of validity of the residence permit.

If you are in Hungary, you can only submit your application electronically via the Enter Hungary  platform.

The period of validity of the residence permit document provided for in Act XC of 2023 shall be deemed to begin with the application for a residence permit submitted under the new legislation, after 1 January 2024. This means that the maximum length of stay for a given purpose of stay in Act CX of 2023 will not include the length of your previous stay.

 

The following residence permits are exceptions to the calculation of the validity period above:

• residence permit for seasonal employment,

• residence permit for intra-corporate transfer,

• White Card,

• residence permit for the purpose of studies

• the residence permit for the purpose of seeking a job or starting a business,

• the temporary residence permit,

• residence permit for the purpose of voluntary service,

• the mobility certificate,

• mobility residence permit.

 

If you have one of the listed residence permits, the authority will also take into account the length of stay provided by your previous permit(s). Your application can therefore only be granted if the validity period of the residence permit to be issued under Act XC of 2023 does not exceed the total duration of your stay in Hungary, taking into account your previous residence permits.

 

III. What should be done if your residence permit expires between 1 March 2024 and 1 April 2024?

 

If your residence permit expires between 1 March and 1 April 2024, you must submit your application for the issuance of a residence permit no later than the last day of the period of validity of your residence permit.

 

IV. What should be done if you have a residence permit on 1 January 2024 issued for a purpose that is not listed in Act XC of 2023, and still wish to stay in Hungary?

 

In this case, you must make sure that the activity for which you are staying in Hungary complies with one of the purposes of residence regulated by Act XC of 2023.

 

a) If you have a residence permit for the purpose of gainful activity, you can apply for a residence permit for guest self-employment.

 

b) If you have a residence permit for the purpose of employment, you can apply for the issuance of a residence permit under the following legal titles of Act XC of 2023 entitling you to work:

residence permit for employment purposes

guest worker residence permit

Hungarian card

EU Blue Card

National Card

 

Among these, you should apply for the type of permit that is subject to conditions based on your employment or your citizenship. The conditions for each purpose can be found by clicking on the name of the type of permit.

 

c) If none of the residence purposes regulated in the Act XC of 2023 correspond to your activities in Hungary, you may only apply for a residence permit if your stay in Hungary is of national interest.

National interest can be: Hungary's economic, national political, scientific, cultural or sports interest. The existence of the national interest must be proven by a certificate.

 

If this is the case for you, you can submit an application for the issuance of a residence permit issued in the national interest, which you can read in detail here.

 

We would like to draw your attention to the fact that during the procedure, the minister responsible for national policy issues an expert opinion on the existence of the national political interest.

Regarding the existence of Hungary's economic, scientific, cultural and sports interests, the Board appointed by the Government Decree gives an opinion, which, however, does not bind the minister responsible for aliens policing and asylum affairs who makes the decision.

Please note that it is not possible to assess individual circumstances in the case.

 

d) If your stay in Hungary does not correspond to any of the purposes of residence regulated in Act XC of 2023, and there is no national interest in your case, then it is not possible to issue a residence permit, and you must leave Hungary no later than date of expiry of your residence permit.

 

V. What should be done if you have a residence permit for the purpose of family reunification valid on 1 January 2024, or if you want to join a family member with a residence permit in Hungary for the purpose of family reunification after 1 January 2024?

 

a) If you hold a valid residence permit for the purpose of family reunification on 1 January 2024, you have the rights and obligations of family reunification under Act XC of 2023.

 

A residence permit for the purpose of family reunification may also be extended under Act XC of 2023 if your family member - with whom you wish to continue to reside in Hungary - has a residence permit for a purpose for which a family reunification permit could not be applied under the new legislation. In this case, you must submit an application for the extension of your residence permit and pay the administrative service fee  for the extension.

 

In this case, however, a declaration must be made - in case of a minor, through the legal representative - that if your family member's residence permit becomes invalid, you will voluntarily leave the territory of the Member States of the European Union and other Schengen States within 8 days of the invalidation.

 

b) If, after 1 January 2024, you wish to join a family member for the purpose of family reunification who holds a residence permit issued under the previous legislation, Act II of 2007 on the Entry and Residence of Third-Country Nationals (hereinafter: Act II of 2007), the residence permit for the purpose of family reunification shall be issued in accordance with the Act II of 2007 and shall be subject to the rules of the Act II of 2007.

 

VI. Applications for visas and residence permits submitted before 1 January 2024 and not yet processed?

 

In the case of an application for a visa and residence permit submitted before 1 January 2024 for which no final decision has been made, the provisions of Act II of 2007 and in the case of a repeated application the provisions of the new legislation, Act CX of 2023 shall apply.

 

VII. Examination of applications for permanent residence submitted before 1 January 2024 which have not yet been decided, and of applications for the replacement and substitution of documents submitted afterwards (after 1 January 2024)

 

The provisions of Act II of 2007 and Act I of 2007 (Act on the Entry and Residence of Persons with the Right of Free Movement and Residence) shall apply in the procedure or in the repeated procedure concerning a national permanent residence permit or an EC permanent residence permit submitted before 1 January 2024.

 

If the application for the issuance and extension of an interim, national or EC permanent residence permit pending on 1 January 2024 is approved, an interim, national and EU residence card document shall be issued.

 

In case of replacement or substitution of the interim, national and EC permanent residence permit submitted after 1 January 2024, an interim, national and EU permanent residence card document must be issued.

 

VIII. Assessment of applications for statelessness submitted before 1 January 2024 and not yet concluded

 

The provisions of Act II of 2007 shall apply to the procedure for the determination of statelessness submitted before 1 January 2024, which has not been finally decided, or to the repeated procedure.

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

TÁJÉKOZTATÓ

 

 

Beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedély

 

 

  1. 1)Melyik harmadik országbeli állampolgár kaphat beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedélyt?

 

Beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedélyt az a vendégmunkás kaphat, akinek

  • ·a célja, hogy a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát végezzen beruházás megvalósítása érdekében,
  • ·a foglalkoztatója ezen beruházás megvalósítása érdekében megállapodást vagy szerződést kötött a Kormány nevében eljáró külgazdasági ügyekért felelős miniszterrel, vagy annak támogatási ajánlatát elfogadta, és
  • ·a foglalkoztatója jogszabályban meghatározott előzetes csoportos munkavállalási jóváhagyással (beruházás megvalósítása érdekében, meghatározott időtartamra és meghatározott számú vendégmunkás alkalmazására vonatkozó hatósági ígérvény) rendelkezik.

 

Harmadik országbeli állampolgárnak minősül:

  • ·az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek közé, tehát aki nem EGT-állampolgár vagy annak családtagja, valamint
  • ·a hontalan személy.

 

  1. 2)Hol nyújtható be a kérelem?

 

  1. I.A tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem

 

  1. a)A kérelem benyújtása külföldön

 

Ha Ön vízummentesen nem utazhat be Magyarországra, akkor a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külföldön kell benyújtania.

 

A kérelmet azon a magyar külképviseleten tudja benyújtani, amely az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban működik.

Javasoljuk, hogy az illetékes konzulátusnál érdeklődjön arról, hogy van-e egyéb kérelem átvételére felhatalmazott hely, ahol a kérelem szintén benyújtható. Ilyen átvevő hely például a tiszteletbeli konzul, a kereskedelmi képviselet vagy külső szolgáltató.

 

Ha az Ön állampolgársága vagy szokásos tartózkodási helye szerinti országban nem működik magyar konzulátus vagy egyéb kérelem átvevő hely, akkor kivételes esetben a kérelmet benyújthatja abban az országban is, ahol jogszerűen tartózkodik, de kizárólag akkor, ha a kérelmezés indokait okirattal igazolja.

 

Vízumot külön nem kell kérelmeznie, mert a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem magában foglalja a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum iránti kérelmet is.

 

  1. b)A kérelem benyújtása Magyarországon

 

Mely esetben nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

Amennyiben Ön állampolgárságánál fogva vízummentesen utazhat be  Magyarországra, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, akkor jogszerű tartózkodásának ideje alatt a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmét Magyarországon is benyújthatja.

 

Milyen módon nyújtható be a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarországon?

 

A kérelmet Magyarországon az alábbi módokon nyújthatja be:

  • ·elektronikus úton az Enter Hungary felületen, melyet ide kattintva érhet el, vagy
  • ·személyesen, az OIF-nak az Ön szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságán, melyek elérhetőségéről és további információkról ide kattintva olvashat

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy ha meghatalmazottja jogi képviselő vagy jogi személy, a kérelem kizárólag az Enter Hungary felületen nyújtható be.

 

  1. II.A kérelem benyújtása a foglalkoztató által

 

A beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedély kiadása, illetve meghosszabbítása iránti kérelmet a foglalkoztató is előterjesztheti, ha ehhez a munkavállaló írásbeli nyilatkozattal hozzájárul és

  • ·még nem utazott be Magyarország területére vagy
  • ·vízummentesen utazott be Magyarországra, itt jogszerűen tartózkodik, és nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel vagy
  • ·érvényes, beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkezik, és azt kívánja meghosszabbítani.

 

A kérelmet a foglalkoztató kizárólag az Enter Hungary felületen nyújthatja be.

Az Enter Hungary felület ide  kattintva érhető el.

 

Azokban az esetekben, amikor a foglalkoztató útján kerül előterjesztésre a tartózkodási engedély iránti kérelem, a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére, ujjnyomat rögzítésére és egyéb eljárási cselekmények lefolytatása céljából a hatóság felhívására az ügyfél a hatóság előtt köteles személyesen megjelenni.

 

  1. III.A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelem

 

A beruházás megvalósítása érdekében történő munkavállalás céljából kiadott tartózkodási engedély meghosszabbítását kizárólag Magyarországon kérelmezheti, az Enter Hungary felületen, melyet ide  kattintva érhet el.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy a tartózkodási engedély kizárólag akkor hosszabbítható meg, ha

  • ·rendelkezik érvényes beruházás megvalósítása érdekében történő munkavállalás céljából kiadott tartózkodási engedéllyel a kérelem benyújtásakor,
  • ·a tartózkodási engedélyével bármely 180 napos időszakban legalább 90 napot Magyarországon tartózkodott.

 

A tartózkodási engedély meghosszabbítása csak a beruházás megvalósításáig, de legfeljebb az engedély első kiadásától számított 3 évet meg nem haladó időtartamra lehetséges.

 

Felhívjuk a figyelmet továbbá, hogy a tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet legkésőbb a tartózkodási engedély érvényességi idejének lejártát megelőző 30 nappal kell benyújtani.

 

  1. 3)A kérelem benyújtásával kapcsolatos egyéb információk

 

Személyes benyújtás esetén a kérelem formanyomtatványt pontosan kitöltve és a kérelmező által aláírva kell benyújtani. A nyomtatvány ide a betétlap ide kattintva érhető el.

Az Enter Hungary felületen történő benyújtás esetén az ott található elektronikus űrlapot kell megfelelően kitölteni. Az Enter Hungary felületet ide kattintva érheti el.

 

A kérelem benyújtásakor a biometrikus adatokat tartalmazó tartózkodásra jogosító okmány kiállítása céljából arcképmás készítésére és ujjnyomat rögzítésére kerül sor.

 

Az Enter Hungary felületen előterjesztett kérelem akkor minősül az idegenrendészeti hatósághoz érkezettnek, ha a kérelem díját befizette, és a visszaigazolás megküldésétől számított 15. napon belül megtörtént az arcképmása, valamint az ujjnyomata rögzítése és az aláírásminta megadása. Ha a kérelem érkezettnek minősül, az idegenrendészeti hatóság erről tájékoztatást küld.

 

  1. 4)Az eljárás díja

 

Az eljárási díjakról szóló tájékoztatót ide  kattintva tekintheti meg.

 

  1. 5)Milyen kötelező mellékleteket kell benyújtani a kérelemhez?

 

A tartózkodási engedély iránti kérelem engedélyezéséhez teljesítenie kell a beutazási és tartózkodási feltételeket, melyeket az eljárás során a kötelező mellékletekkel tud igazolni.

Kérjük, hogy a mellékleteket maradéktalanul töltse ki, illetve minden iratot ellenőrizzen a benyújtás előtt, ezzel hozzájárulhat kérelmének mielőbbi elbírálásához.

 

A tartózkodási célt igazoló dokumentumok

 

A tartózkodás célja az alábbi iratok valamelyikével igazolható:

  • ·a foglalkoztatási jogviszony létesítésére irányuló előzetes megállapodással,
  • ·foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirattal.

 

A kérelemhez mellékelni kell továbbá:

  • ·a foglalkoztató részére kiállított előzetes csoportos munkavállalási jóváhagyást, és
  • ·a külgazdasági ügyekért felelős miniszter által kiállított igazolást a beruházás megvalósítása érdekében kötött megállapodásról vagy a támogatási ajánlat elfogadásáról.

 

A magyarországi megélhetést igazoló dokumentumok

 

Önnek az alábbi dokumentumok valamelyikével igazolnia kell, hogy elegendő anyagi fedezettel rendelkezik, így a jogszerűen megszerzett jövedelemből, megtakarításból fedezni tudja a megélhetés, lakhatás, kiutazás és az egészségügyi ellátás költségeit:

  • ·előzetes megállapodással,
  • ·a kérelmező nevére szóló hitelintézeti igazolással (pl. bankszámlaforgalom kimutatás, lekötött megtakarítás, értékpapír, számlaegyenleg),
  • ·rendszeres jövedelemről szóló munkáltatói vagy adóhatósági igazolással.

 

A magyarországi szálláshelyet igazoló dokumentumok

 

Önnek az alábbi iratok valamelyikével igazolnia kell, hogy lakhatásra alkalmas ingatlan tulajdonosa, vagy ilyen ingatlan használatára jogosult:

  • ·lakásbérleti szerződés,
  • ·szívességi lakáshasználatról szóló okirat,
  • ·az ingatlan tulajdonjogát igazoló okirat,
  • ·lefoglalt és kifizetett szálláshely meglétét igazoló okirat,
  • ·a foglalkoztató igazolása a szálláshely biztosításáról.

 

Amennyiben a szálláshelyet a foglalkoztató a beruházáshoz kapcsolódó helyszínen, a helyi lakosoktól elkülönített területen biztosítja, akkor ennek igazolására mellékelni kell az erre vonatkozó hatósági engedélyt, és annak igazolását, hogy az ingatlan hány fő elhelyezésére alkalmas.

 

Az egészségbiztosítást igazoló dokumentumok

 

Önnek okirattal igazolnia kell, hogy az egészségügyi ellátások teljes körére biztosítottnak minősül, vagy az egészségügyi ellátás költségeit biztosítani képes.

Ennek lehetséges módjai:

  • ·társadalombiztosítás alapján biztosítottnak minősül,
  • ·nemzetközi szerződés vagy megállapodás alapján a magyar egészségbiztosítás szolgáltatásait igénybe veheti,
  • ·a megélhetését igazoló okiratok alapján egészségügyi ellátása költségeit biztosítani képes.

 

A kiutazás feltételeit igazoló dokumentumok

 

A kiutazás feltételei igazolhatók:

  • ·érvényes útlevéllel,
  • ·Ön rendelkezik érvényes menetjeggyel vagy annak összegével.

 

Egyéb szükséges dokumentumok

 

  • ·Csatolni kell egy darab igazolványképet.

 

Hosszabbítás esetén nem kell ismételten csatolnia a változatlan feltételekre vonatkozó okiratokat.

 

  1. 6)Az eljárással kapcsolatos egyéb információk

 

A beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet az eljáró hatóság összevont kérelmezési eljárás keretében bírálja el.

Az összevont kérelmezési eljárásról szóló részletes tájékoztatót ide  kattintva olvashatja.

 

  1. 7)Az ügyintézés ideje

 

Az ügyintézési idő: 21 nap.

 

A kötelező mellékleteken kívül az OIF a tényállás tisztázása érdekében további okiratok benyújtására is felhívhatja, valamint egyéb eljárási cselekményt is foganatosíthat.

 

A hiánypótlási határidő és a különféle eljárási cselekmények lefolytatása az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

 

Az eljáró hatóság az érdemi döntést a kérelem benyújtásától számított 70 napon belül hozza meg.

 

  1. 8)A tartózkodási engedély okmány átvétele

 

Ha a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet külképviseleten terjesztette elő, és a regionális igazgatóság a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, egyidejűleg a tartózkodási engedély átvételére jogosító vízum kiadását is engedélyezi, és erről értesíti a magyar konzulátust.

A tartózkodási engedély átvételére jogosító vízumot a konzuli tisztviselő adja ki.

Felhívjuk a figyelmet, hogy tartózkodási engedély átvételére jogosító D vízum egyszeri beutazásra és 30 nap tartózkodásra jogosítja a kérelmezőt és 3 hónapig érvényes.

Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy amennyiben a tartózkodási engedély kiadásának engedélyezését követő 3 hónapon belül nem utazik be Magyarországra és az engedélyezett tartózkodását nem kezdi meg, az engedélyezett tartózkodási engedély érvénytelen, és a beutazásra és tartózkodásra való jogosultsága megszűnik.

 

A tartózkodási engedély okmány postai úton kerül kézbesítésre a kérelem formanyomtatványon megjelölt címre.

Ha a kérelmet a foglalkoztató nyújtotta be, az okmány a foglalkoztató részére kerül kézbesítésre, az általa megadott hivatalos kapcsolattartási címére, ennek hiányában a székhelyére.

 

Felhívjuk a figyelmét, hogy az okmányt kizárólag akkor veheti át személyesen az OIF regionális igazgatóságán, ha igazolja, hogy nincs abban a helyzetben, hogy az okmányt a kézbesítésre megjelölt címen átvegye.

 

  1. 9)Meddig érvényes az engedély?

 

Az okmány érvényességi ideje a beruházás megvalósításáig az előzetes csoportos munkavállalási jóváhagyásban meghatározott időtartamig terjed, de legfeljebb 3 év.

 

A tartózkodási engedély kizárólag a beruházás megvalósításáig, de legfeljebb az első kiadástól számított 3 évet meg nem haladó időtartamig hosszabbítható meg, ugyanezen célból.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a tartózkodási engedély érvényességi idejét úgy kell megállapítani, hogy a harmadik országbeli állampolgár úti okmánya az engedélyezett tartózkodás lejártakor még legalább 3 hónapig érvényes legyen.

 

  1. 10)Egyéb tudnivalók

 

  • ·Tartózkodási engedély kérelmezése belföldön más célból

 

A beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása Magyarországon nem kérelmezhető.

 

  • ·Családegyesítés

 

A beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező vagy azt kérelmező harmadik országbeli állampolgár családtagja családi együttélés céljából tartózkodási engedélyt nem kaphat.

 

  • ·Huzamos tartózkodási jogosultság

 

A beruházás megvalósítása céljából kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár nemzeti tartózkodási kártyát nem kaphat.

 

  • ·Jogorvoslat

 

Az elutasító döntéssel szemben fellebbezésnek van helye, mely a közléstől számított 8 napon belül nyújtható be az elsőfokú döntést hozó hatóságnál, vagy a kérelmezés helye szerinti külképviseleten.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a fellebbezés érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül az alábbi esetekben:

-  a fellebbezés elkésett,

-  a fellebbezés nem a jogosulttól származik,

-  az ügyfél fellebbezésében olyan új tényre hivatkozik, amelyről a döntés meghozatala előtt tudomása volt,

-  a fellebbezést indoklás nélkül nyújtja be.

 

A bejelentési kötelezettségekről itt  tájékozódhat.

 

Kategória: Cikkek
Írta:
Bővebben...

Belügyi alapok
  • Belügyi alapok

     

    Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által az Európai Unió Belügyi Alapok társfinanszírozásával megvalósított projektekről bővebben itt olvashat.

     

    logo mmia pici

     

     

Hirdetmények

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a 2005. november 1-jét követően indult eljárásokban hatósági döntéseit a jogszabályban meghatározott esetekben hirdetményi úton honlapján is közzéteszi. Amennyiben a lenti keresőbe beírt adatokkal nincs találat, kérem, kattintson a HIRDETMENY linkre és ismételje meg a keresést a megjelenő felületen.

HIRDETMENY

OIF logó nagyonnagyonkicsi

 

Tisztelt Ügyfelünk!

 

 

Tájékoztatjuk, hogy az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (a továbbiakban: Főigazgatóság) elektronikus ügyintézést biztosító felülete, az Enterhungary (www.enterhungary.gov.hu) működésében - az elmúlt időszakban tapasztalt kiemelt ügyféli érdeklődés okán - átmenetileg lassulás tapasztalható. Az elektronikus ügyintézést biztosító felület működése során a kérelmek feltöltése hosszabb időt vehet igénybe, illetve korlátozottan érhető el az elektronikus fizetés is.

A hiba elhárításán a Főigazgatóság munkatársai folyamatosan dolgoznak, a szolgáltatás teljeskörű helyreállítását követően a Főigazgatóság a honlapon tesz közzé tájékoztatást.

A már feltöltött kérelmek eljárási díját  átutalással, postai csekken, és az ügyfélszolgálatokon - a kérelemhez tartozó EH ügyszám megadásával - személyesen is be lehet fizetni (kártyás fizetés).

A Főigazgatóság kizárólag az alábbi számlaszámra teljesített utalásokat tudja a kérelem befogadásához figyelembe venni: 10023002-00283511-02000006.

Fontos, hogy a kérelmek beazonosíthatósága érdekében egy utalás során illetve egy posta csekken csak egy ügyben lehet eljárási díjat megfizetni. Mindkét esetben szükséges megjegyzésben a kérelemhez tartozó EH ügyszámot feltüntetni.

A kérelembenyújtó felület hibája okozta fennakadások miatt szíves elnézésüket kérjük.

ORSZÁGOS IDEGENRENDÉSZETI FŐIGAZGATÓSÁG

OK