Beszámoltak
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) 2005. óta működtet folyamatos és hatékony migrációs szakdiplomata hálózatot. A Külgazdasági és Külügyminisztériummal konzorciumi partnerségben, 2024. április 1. és 2026. április 30. között megvalósuló, „Konzuli együttműködés támogatása vízumtanácsadói elsődleges szűrő tevékenységgel IV.” című HAVE_PLUSZ-2.3.1-24-2024-00002 számú projekt elnyerésével a hálózat hét, fokozott migrációs kockázatnak kitett állomáshelyen támogatja vízumtanácsadó tisztviselővel a konzuli munkát 2024-ben – így az OIF munkatársai már 16 országban teljesítenek külszolgálatot a magyar külképviseleteken. Abuja (Nigéria), Bejrút (Libanon), Erbil (Irak), Hanoi (Vietnám), Moszkva (Oroszország), Peking (Kína), Teherán (Irán), Tunisz (Tunézia), Újdelhi (India) után - a vissza nem térítendő, 863.295.349 Ft összegű európai uniós támogatásnak köszönhetően – Ankara (Törökország), Ho Si Minh-város (Vietnám), Iszlámábád (Pakisztán), Isztambul (Törökország), Kairó (Egyiptom), Sanghaj (Kína), a jövő év elejétől pedig további egy helyszínnel biztosított a külhoni jelenlét.
A projekt lehetőséget biztosított a külszolgálatot teljesítő kollégák technikai felszerelésére; profi minőségű, a jelenkor fejlett hamisítási módszereinek kiszűrésére hivatott kézi okmányvizsgáló és dokumentáló eszközök beszerzése is megvalósult.
Az OIF vízumtanácsadó tisztviselői elsődleges feladata a vízumkiadás támogatása szűrőtevékenységgel, ezzel is elősegítve az illegális migráció elleni fellépést. Szakmai egyeztetéseik során rendszeres kapcsolatot tartanak migrációs szakértőkkel, helyi hatóságokkal, repülőtéri összekötőkkel, nemzetközi szervezetekkel, tagállami külképviseletek konzuljaival, az engedély/menekültügyi szakterületen szerzett speciális, rendészeti rálátásukat és tapasztalatukat megosztva, előadásokkal, konzultációkkal segítik a magyar külképviseletek vízumeljárását, hozzájárulva a migrációs áramlatok kezeléséhez és a tagállamok együttműködésének továbbfejlesztéséhez, elősegítve ezzel a legális migrációs folyamatokat, az illegális migrációs folyamatok elleni hatékony küzdelmet.
Számtalan alkalommal bizonyították már hozzáértésüket visszaélési szándék, okmányhamisítás leleplezésénél, az ilyen jellegű tapasztalások nagymértékben hozzájárultak és hozzájárulnak a schengeni vízumkiadás színvonalának növeléséhez, valamint a visszaélések felfedésének eredményességéhez, amiből a migrációs és biztonsági kockázatok megelőzése következik.
Öt vízumtanácsadó kollégánk tartott mindennapjairól személyes, illetve online beszámolót 2024. december 9-12. között. Általánosságban elmondták, hogy az állomáshelyükön benyújtott vízumkérelmek száma az előző évhez képest növekedett. A több tízezer benyújtott kérelem ellenére az elbírálási időt továbbra is sikerült a kérelmezők számára rendkívül vonzó rövidségűnek megtartani.
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság továbbra is mindent megtesz itthon és külföldön egyaránt a schengeni vízumkiadó tevékenység támogatásáért és folyamatosan törekszik szakképzett munkatársai közreműködésével a szakkonzuli és vízumtanácsadói hálózat további kiterjesztésére.
A projektről bővebb információ a https://www.palyazat.gov.hu/eredmenyek/tamogatott-projektek/38315201 és a https://oif.gov.hu/projektek oldalon található.